В естниците информират за приетите окончателно на трето четене от парламента четвърти промени в конституцията.
Сред важните промени "24 часа" посочва, че армията става професионална от 2008 г., а общините ще определят сами местните данъци и такси.
Към Висшия съдебен съвет (ВСС) се създава инспекторат, който ще проверява движението на делата на магистратите. Не се изисква кворум по време на заседанията на парламента, а Народното събрание ще има самостоятелен бюджет.
Пада имунитетът на магистратите, а досега за повдигане на обвинение и задържане се искаше разрешение от ВСС. Те обаче няма да носят отговорност за постановените от тях актове и решения.
Веднага след гласуването Европейската комисия приветства парламента, пише "Труд".
Промените са важна стъпка за подобряване на работата на съдебната власт, борбата срещу корупцията и организираната престъпност, се казва в становището на постоянното представителство на ЕК у нас.
"Конституцията бе променена и с помощта на опозицията", отбелязва "Сега". ОДС и БНС аргументирали подкрепата с това, че част от измененията били по инициатива на гражданите.
Срещу промените се обявиха само от ДСБ и от "Атака", допълва изданието.
"Грешка в грешката", е озаглавен материал по темата в "Капитал". Депутатите забравиха да кажат кой освобождава съдебните инспектори, пише вестникът.
Позор или слава е 4 февруари, пише в коментарен материал на "24 часа", който припомня, че преди 10 г. Николай Добрев и Георги Първанов, като тогавашен лидер на БСП, върнаха мандата за второ правителство на партията.
"4 февруари е най-достойният ден в новата българска история, денят, от който започна катарзис в разбирането за това що е политика и за какво служи властта, 4 февруари потвърди максимата, че победител в гражданската война е този, който я е предотвратил", пише в материала.
"Най-тежките часове в живота ми", е озаглавено интервю на "Труд" с Петър Стоянов, президент на България от 1997 до 2002 г. и сегашен лидер на СДС.
Той си припомня събитията от 4 февруари 1997 г. Според него нито Николай Добрев , нито Георги Първанов са върнали мандата доброволно, а са били принудени да го сторят.
Странното е, че след 10 години днешната коалиция е отново доминирана от БСП, казва той.
"Четвърти февруари е трагична развръзка и развенчани илюзии", е погледът на "Монитор" към събитията отпреди 10 години. Нито българската десница, нито българската левица успяха да се реализират в европейски вид, смята изданието.
За първи път просветата обяви критерии за оценка на кандидат-гимназисти, четем в "24 часа".
Как да се изкара шестица на тестовете за гимназия, подсказва просветното министерство - в сайта му от вчера са качени примерните разработки за преразказ на творба на Иван Вазов, допълва вестникът.
10-те примерни текста са оценени от слаб до отличен и са обяснени слабостите и попаденията.
Нова система за преподаване в клас, при която учениците да научават уроците си още по време на час, обмислят в образователното ведомство, пише по темата "Труд".
Методиката тепърва ще се разработва в помощта на педагози и ще стане част от новия Закон за народната просвета.
"Пенсионери се карат! Никой не печели" - тази констатация прави пред "Труд" социалният министър Емилия Масларова.
Никой не печели от кавгите между пенсионерските организации, болно е, че вместо да излязат с разумни предложения, те се надават помежду си, коментира тя.
Според нея никога на българските пенсионери не е давано толкова, колкото през 2006 г. Знам, базата е ниска и каквото и да направим, все е недостатъчно, но в крайна сметка в България има и деца, има и млади хора, трябва да се откриват и работни места, посочва Масларова.
"Единственият супермодерен локомотив в България стои на трупчета във Варна и не се използва", отбелязва "Труд" в рубриката "Говори София".
Машината "Таурус" от серията, която държи световния рекорд за скорост на локомотив (357 км/ч), била предоставена за безвъзмездно ползване на БДЖ в продължение на година през юли м.г.
"Без кухи забрани - и те са отрова като тютюна", е заглавието на материал в рубриката "Анализи" на "24 часа".
Проучете съотношението пушачи-непушачи в заведенията преди да ни правите световна сила в борбата с цигарите, препоръчва авторът.
В страна като България, където всяка власт по определение е нелегитимна и където няма механизми за вземане на общи решения, все пак остава един начин за изработване на национални приоритети - да убедим Брюксел да ни ги наложи, коментира "Сега" в материал под заглавие "А сега накъде" в рубриката "Наблюдател".
"Следят полицаите в столицата в чип", четем в "Труд". 160 патрулки вече били оборудвани с чип за проследяване, а в следващите месеци още 90 ще бъдат снабдени с такова устройство. Новата система за GPS-контрол на патрулките струвала 500 000 лева.
"24 часа" посвещава голям материал на 85-годишнината на актрисата Стоянка Мутафова, който беше отбелязан вчера.
"Театърът е разделен на жалки кланове", коментира пред "Труд" актьорът Мариус Куркински.
Лъжат евтино, повтарят едно и също и го правят разгулно, нетактично, крадено, скалъпено, за съжаление младите актьори се поддават на тези неща, харесва им външното, формата, блясъкът, смята той.
"Кой им е казал, че театърът е нещо толкова лесно", казва актьорът. Според него в момента в така наречения културен живот като че се бута напред продуктът, консервата, палячовщината.
"Монитор" разказва за първия български фестивал по вода, който ще се проведе на кораб по Дунав от 31 март до Великден.
"13 тайни общества у нас, скоро идат още", пише в рубриката "Съботен очерк" "24 часа".
Вестникът публикува интервю с Румен Ралчев, масон и рицар тамплиер, който казва "Закономерно е на власт да са наши членове".
В тези организации, независимо дали е масонска или тамплиерска, влизат хора, които могат да се грижат за себе си и смятат, че имат потенциал да станат още по-полезни на обществото, допълва той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!