С поред ново проучване, публикувано в октомврийското издание "CNS Spectrums: Международен журнал на невропсихиатричната медицина", повече от един на всеки осем запитани възрастни американци показва симптоми на пристрастяване към интернет.
Те изпитвали натрапчива нужда да използват глобалната мрежа, за да проверяват непрестанно своите имейл адреси, различни уебсайтове и канали за чат.
В проучването, осъществено по телефона от Станфордския университет, над 8% от общо анкетираните 2513 души отговорили положително на въпроса дали сърфират в глобалната мрежа тайно, без да казват за това дори на своите партньори.
14% от запитаните отговарят, че изпитват отявлен душевен дискомфорт, когато се наложи да не влизат в интернет за период от няколко дни.
Почти 6% са убедени, че тяхното "странстване" из киберпространството се отразява зле на взаимоотношенията им с другите хора.
Почти 8% от респондентите признават и си дават сметка, че сърфират, за да избягат от проблеми в реалният свят и личният си живот.
Според заключения, направени по резултатите на проучването, събирателният образ на "интернет-маниака" е: самотен мъж, около 30-те, завършил колеж, прекарващ над 30 часа седмично пред компютъра, без съществени цели...
Няколко предишни независими изследвания дадоха сходни заключения, че е възможно голям брой от интернет потребителите да са сериозно пристрастени към сърфирането в Мрежата.
През 1999 г. Центърът за интернет проучвания (TCFIR.org) установи, че 5,7% измежду запитаните 18 000 интернет потребители показват непогрешими симптоми на маниакална нужда от достъп до Мрежата.
Оттогава насам глобалната мрежа стана многократно по-необятна, по-бърза и динамична - а и доста по-достъпна поради развитието на безжичните технологии.
Не закъсняха и резултатите от въздействието на тези фактори върху пристрастените и склонните към пристрастяване - по цял свят вече функционират специални клиники, чиято цел е да помогнат на пациентите си да се оттърсят от зависимостта си към интернет.
Според учените, занимаващи се с проблемите в тази област, все още не е съвсем ясно дали натрапчивото използване на интернет е отделен проблем или е следствие на други прикрити причинители, например психичните разстройства, съпътствани от маниакални идеи или натрапчиви мисли.
Поведението на пристрастените към интернет има допирни точки и прилики с други широкоразпространени зависимости като алкохолизма, смятат още специалистите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!