С АЩ преживяват бейби-бум в умерен мащаб - в момента се раждат повече деца, отколкото в който е да е било друг период през последните 45 години.
Предварителните данни за 2006 г. свидетелстват, че общият брой новородени е нараснал с 3% и раждаемостта в САЩ днес е по-голяма, отколкото в която е било европейска страна или Япония, пише Би Би Си.
Увеличението на раждаемостта се наблюдава във всички възрастови групи - и при по-млади момичета от 20 до 30 години, както и от 30 до 40 и дори повече.
Има няколко версии за това явление
Един от главните фактори е латиноамериканското население, на което се пада почти 1/4 от всички новородени. Знае се, че имигрантите, които влизат в САЩ, раждат повече деца, тъй като те автоматично стават американски граждани.
Но това не може да се обясни само с расови и етнически фактори. Белите американки днес раждат повече, отколкото белите европейки, макар че в много европейски страни има мерки за поощряване на раждаемостта. Това е така заради начина на мислене и културните особености.
Когато благосъстоянието на едно американско семейство от т. нар. "Едноетажна Америка" се повиши, те реагират с думите: "Скъпа, хайде да помислим за още едно дете".
Американците се отнасят добре към децата и мислят как да им осигурят колкото се може по-добри условия. Когато тези условия са налице, е време за още едно дете, е тяхната логика, обяснява Би Би Си.
Друг вероятен фактор е, че мъжете в САЩ много по-охотно от своите европейски събратя се занимават с гледането на децата си. Роля играят и ограниченията в някои щати на достъпа до аборт.
Въпреки това и в САЩ, както и в много други развити страни се запазва тенденцията колкото по-високо образована е една жена и колкото по-успешна кариера има, толкова по-малко да желае да има много деца.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!