"БСП търгува царските имоти" е заглавието от първа страница на "Труд". Изданието пише, че БСП дава заден ход по решението за царските имоти, за да се гарантира мир в управляващата коалиция с НДСВ и ДПС до влизането на България в ЕС на 1 януари 2007 г.
Посочва се, че в противен случай от НДСВ заплашват да бойкотират заседанията на парламента и да направят невъзможно приемането на законите, които изисква Брюксел.
Цената на сделката била в доклада на царската комисия да не се казва, че Симеон владее имотите си незаконно.
"БСП скланя за общ избор на президент и евродепутати" извежда "Дневник". Ежедневникът пише, че БСП е обърнала на 180 градуса позицията си за избор на евродепутати едновременно с вота за президент.
Вчера везните вече клоняли в полза на сливане на изборите, за разлика от изразените по-рано становища.
"Режат от гласуване българите в чужбина" съобщава "Стандарт". Позовавайки се на думите на министъра на регионалното развитие и благоустройството Асен Гагаузов изданието информира, че се обсъжда идеята българите, които отдавна са напуснали страната, да бъдат отстранени от избирателните списъци.
Единственият начин те да гласуват за държавен глава бил да имат постоянна адресна регистрация у нас 60 дни преди вота. Според "Сега" с тази мярка кабинетът пробва да сложи край на фантомите за вота.
"Един милион българи без право на глас на изборите" пресмята "Новинар".
В интервю пред изданието заместник-председателят на ДСБ Веселин Методиев коментира, че може да се каже, че десницата има един кандидат за президентските избори.
Според него най-добре до Неделчо Беронов като кандидат за вицепрезидент би стоял човек, който е известен, но не е партийно изявен.
На темата президентски избори е и анализът в броя, чието заглавие е: "Казана дума, хвърлен Първанов".
"168 часа" оповестява, че има вероятност Беронов да бъде атакуван с компромат още преди да се е регистрирал за участие в изборите. Атаката срещу него щяла да е в три посоки - първо, че бил номенклатура на БКП, второ - за агентурно минало и трето - за дейността му като конституционен съдия.
"Хизбула" трябва да бъде разоръжена, посочва посланикът на САЩ в България Джон Байърли в своя статия в "Труд". Според него факт е, че много от жертвите сред цивилното ливанско население се дължат на това, че "Хизбула" крие своите ракетни съоръжения сред цивилното население - политика, която съзнателно и цинично застрашава живота на невинни хора.
САЩ работят вече повече от две седмици за постигането на трайно примирие, което да намери отговор на политическите въпроси, лежащи в основата на конфликта, и което да е подкрепено от международни стабилизиращи сили, отбелязва посланик Байърли.
"Дума" помества интервю по темата с посланика на Израел в България Авраам Шарон.
Надявам се, че Ливан и Израел ще могат да намерят спокойствие, казва той. Целта на нашата операция е само да премахнем заплахата от "Хизбула", да се изпълнят решенията на резолюция 1559 на Съвета за сигурност на ООН да се разформирова "Хизбула" като военна организация и ливанската армия да поеме контрола по границата, коментира той.
България ще се върне в Персийския залив с розата и туризма,казва пред "Дневник" търговският представител на страната в Кувейт Аспарух Карастоянов.
По думите му ако българските компании имат изряден бизнес план, те много лесно могат да се наложат в Кувейт.
Покачването на цените на петрола освободи огромни количества капитали, които в момента се инвестират в индустриалната сфера на страната, допълва Карастоянов.
"Еврокомисар следи у нас за корупция" извежда "Труд" и пояснява, че оценка на предприетите мерки за борба с корупцията в Разградска област ще направи ръководителят на сектор "България" в генерална дирекция "Разширяване" към ЕК Бриджит Чернота.
Тя ще направи визита в Лудогорието на 23 август, а преди това ще инспектира регионите Бургас и Плевен.
"Стандарт" помества интервю с министъра на земеделието и горите Нихат Кабил. Министърът заявява, че не се съмнява, че страната ще стане член на ЕС на 1 януари 2007 г., но и че не бива да има илюзии - и след тази дата ще има редица непопулярни мерки, които трябва да бъдат взети.
Не смятам, че има причини да се съмняваме, че правителството ще изпълни мандата си, казва Кабил. По думите му кабинетът води ясна и последователна политика, която е изключително важна не само в периода преди присъединяването ни към ЕС, но и в първите години на членство.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!