На концерта присъстваха президентът Георги Първанов, председателят на Народното събрание Огнян Герджиков, премиерът Симеон Сакскобургготски, министърът на външните работи Соломон Паси, посланикът ни във Вашингтон Елена Поптодорова, столичният кмет Стефан Софиянски и председателя на парламентарната комисия по външна политика, отбрана и сигурност Станимир Илчев. От американска страна присъстваха Елизабет Джоунс, помощник-държавен секретар на САЩ, и американският посланик у нас Джеймс Пардю.
"България и САЩ станаха съюзници в демокрацията и партньори в разширяването на свободата по целия свят. Американският народ е горд, че е играл роля във вашето минало. Горди сме, че сме партньори във вашето бъдеще, като работите за това, което президентът Буш нарича единна, свободна и мирна Европа", изтъкна Пауъл, вече на родния си език.
"Днес, отбелязвайки 100-годишнината от дипломатическите отношения между нашите две нации, американският народ приветства горещо новата динамична демокрация на България. Нашите нации отбелязаха още едно забележително събитие, когато миналата седмица Сенатът на САЩ гласува единодушно приемането на България в Северноатлантическия алианс и гласуването беше 96 "за" и 0 "против". Както президентът Буш каза веднага след това, "американците винаги са смятали българския народ за свои приятели и ние с гордост ще ви наричаме наши съюзници", подчерта високият гост.
"В резултат на демократичния път, който изминахте, отношенията между България и САЩ са в най-добрия си вид от изминалите 100 години. Американския народ никога няма да забрави твърдата подкрепа на България непосредствено след терористичните атаки на 11 септември 2001 г. И ние сме дълбоко благодарни на подкрепата ви от тогава в борбата срещу тероризма", отбеляза Колин Пауъл и допълни:
"Ние стояхме рамо до рамо по въпроса за Ирак. Спомням си много добре интензивните осем седмици в Съвета за сигурност на ООН миналата есен. Много добре си спомням, когато вашият външен министър Соломон Паси застана до нас и каза: "Ние познаваме страха, но нас не ни е страх!". България направи смелото решение да се присъедини към коалицията на страните, които искаха да освободят света от заплахата, която представляваше Саддам Хюсеин. Вие имахте смелостта и куража да действате.".
Пауъл благодари на българския народ и за подкрепата и гостоприемството, което страната ни оказа на американските войници в Сарафово. "В момента САЩ и България служим рамо до рамо заедно в Босна, Косово и Афганистан; много скоро ще служим заедно и в Ирак. Заедно ще донесем стабилност в Ирак и ще помогнем на иракския народ да се справи с трудната задача на реконструкцията. Българи и американци работят заедно, за да изградят по-свободен и по-добър свят", каза той.
Държавният секретар на САЩ потвърди и подкрепата на Вашингтон за решимостта на България да се бори с корупцията, за осъществяването на съдебната реформа и насърчаване на икономическия ръст.
В речта си министър-председателят Симеон Сакскобургготски също изказа радостта си от честването на 100-годишнината от установяването на дипломатическите отношения между двете страни. "През този един век и двете страни преживяха повратни моменти в историята си. Един идеал ни е сближавал, той ни обединява и сега и той е демокрацията. Тя, по думите на Ейбрахам Линкълн, остава последната добра надежда на човечеството", каза премиерът.
Отношенията ни днес са по-продуктивни и по-перспективни, от когато и да било преди, отбеляза от своя страна външният министър Соломон Паси. В речта си на площад "Батенберг" той припомни подкрепата на страната ни за САЩ в операция "Пустинна буря", при мисията в Босна и Херцеговина и в Косовската криза.
"Когато в историята САЩ и България са били заедно, те винаги са печелили. И развитието на кризата в Ирак показа, че когато двете страни са заедно, победата е по-бърза и на по-малка цена. А което е вярно за България, е вярно и за Европа. И затова, когато Европа и САЩ са заедно, успехът им е предопределен. Така ще е и за в бъдеще."
Паси припомни, че тази година честваме още една голяма годишнина - 100 години от рождението на Джон Атанасов, изобретателя на първия компютър, "който е истински символ на резултатите от българо-американските общи усилия". "И други българи, заселили се в САЩ, са създали технологични чудеса: първия в света многоцелеви самолет "Дъглас ДС-3", летящи крепости "Боинг Б-17 Фортрес" и "Боинг-29 Суперфортрес", тежкия изтребител "Лайтинг П-38", реактивните двигатели на модула, с който на 21 юли 1969 г. американските астронавти за първи път в историята на човечеството кацнаха на Луната, и противозачатъчното хапче, посочи министърът. - След ратификацията на американския Сенат миналата седмица вече няма пречки тези чудеса да се правят и тук, на българска територия.".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!