Турция спря вноса на газ по "Син поток", информира още "Пари". Турция е преустановила вноса на природен газ през тръбопровода под Черно море "Син поток", заяви в края на миналата седмица представител на руския гигант "Газпром". По думите му импортът е спрян в средата на март, само няколко седмици след получаването на първите промишлени количества, и Анкара е поискала "Газпром" да ревизира през юли условията по доставките. Представител на турското министерство на енергетиката потвърди информацията, заявявайки, че страната планира да възобнови вноса през август. Той уточни, че импортът е спрян на 12 март, тъй като по силата на сключения договор Анкара има право да предприеме подобно действие, без да плаща неустойки до 6 месеца след стартирането на вноса. Срокът изтича в средата на 2003 г., когато влиза в сила клаузата "take or pay".
Атакуват законноста и на приватизацията на ДСК, пише още "Пари". Опозицията поставя под съмнение законосъобразността на самата приватизационна процедура за Банка ДСК. Ако продажбата се извърши по досега следваната технология, ще се окаже нарушен законът за приватизацията, който е в сила от края на март 2002 г., предупреди бившият финансов министър Муравей Радев. Според него в закона е направен сериозен пропуск - нормата банките да се продават от БКК по отделен ред не е била записана, от което следва, че продавач на нейните акции трябва да е Агенцията за приватизация. По тази причина според Радев неправомерно е и прехвърлянето на акциите на БКК, които правителството имаше в ДСК. В такъв случай и тази сделка става атакуема пред съда, смята той. Именно тези твърдения се допускат и като вероятна причина за забавяне на очакваното решение от БКК за предпочетен купувач. Преди Великден парламентът не успя да изгласува промяна на приватизационния закон, с която да вкара пропуснатия текст, че БКК продава банките, със задна дата.
Услугите са с най-голяма заслуга за ръста на БВП, констатира "Дневник". Брутният вътрешен продукт (БВП) на България се повиши в реално изражение с 4,8 на сто през 2002 г. в сравнение с 2001 г., като частният сектор e създал повече от два пъти повече от добавената стойност, а абсолютен лидер остава секторът на услугите, съобщиха от Националния статистически институт (НСИ). Частният сектор продължава да расте по-бързо от обществения - реално със 7,6%, като е създал 72,7% от брутната добавена стойност. За сметка на това общественият сектор е реализирал с 2,7% по-малко добавена стойност спрямо 2001 г. Отчетлива е ролята на частното предприемачество за ръста 11% в сектора на съобщенията и 4,6% в сектора на финансовото посредничество.
"Вива Венчърс" чака сделка за БТК до 7 май, пише още "Дневник". Виенската компания "Вива Венчърс" очаква надзорния съвет на Агенцията за приватизация (АП) да одобри пакета от документи за продажбата на 65% от БТК. Това съобщи управляващият директор в "Адвент интернешъл" Кристиан Мрук на специална пресконференция в София. В интерес на България е решението да бъде взето бързо, обясни той. Купувачът ще плати 210 млн. евро по сделката. По думите му "Вива Венчърс" очаквала одобрение на сделката, след като повече от шест месеца са се водили преговори и от компанията няма да могат да намерят обяснения, ако надзорниците не я подкрепят. Офертата на турския консорциум "Коч холдинг-Тюрктелеком" беше по-слаба и не разбираме какво ги е привлякло в сделката, каза Мрук.
"Енел" става мажоритарен собственик на проекта "Марица изток" 1, информира още "Дневник". Италианската компания "Енел продукционе" ще придобие мажоритарен пакет от акции в проекта на американската компания "Ей И Ес - 3 С" за строеж на нова 650-магаватова мощност в ТЕЦ "Марица-изток" 1. Това съобщи енергийният министър Милко Ковачев при завръщането си от Германия в края на миналата седмица. Преди парламентарните избори през 2001 г. Националната електропреносна компания (НЕК) и американската компания подписаха договор за изграждането на новата мощност. Италианската компания поставя като условие за влизането си в проекта оттеглянето на миноритарния акционер "3 С", обясни Ковачев.
Продавачите на жито вдигнаха офертите с 10 лв., съобщава "Сега". Продавачите на хлебна пшеница на Софийската стокова борса вече искат по 190 лв. за тон зърно. Седмица по-рано те бяха склонни да договарят сделки при нива от 180 лв. Преди Великден за продан бяха предложени 495 тона, а имаше търсене на 1995 тона. За момента обаче купувачите не са склонни да броят повече от 170 лв. И през последните седем дни имаше интерес към пивоварния ечемик - търсят се 3000 т при цена 180 лв., но насрещно предлагане липсва.
Още два дни за плащане на патентния данък, напомня още "Сега". Предприемачите на патентен данък разполагат с още два дни, за да платят втората вноска по налога, припомниха от данъчната администрация. Крайният срок за поредното плащане е 30 април. След тази дата върху дължимата сума започва да тече лихва. Първата вноска по патентния данък трябваше да се плати до края на януари. Останалите две се внасят до 31 юли и 31 октомври. Парите могат да се платят в брой на касата на данъчната служба, където е регистриран обектът, с пощенски запис или по банков път.
Фирмите поръчват митничар за 10 лв. на час, информира още "Сега". Фирмите вече могат да си поръчат срещу такса митничари, които да им оформят вноса или износа на стоки в удобно за тях време и място. Те трябва да платят по 10 лв. на служител, предвижда тарифата за таксите на агенция "Митници", която е публикувана в последния брой на "Държавен вестник". Тази такса се плаща, когато митническият контрол се извършва на определено от търговеца място извън митническото учреждение или ако това става извън работното време на администрацията. 10 лв. се плащат само за 1 час работа на митничаря - за всеки започнат час след първия се плащат по 6 лв. на служител. Отделно по още толкова се дават на всеки митничар за покриване на транспортни и битови разходи по проверката. За да дойде митничарят на място, фирмата трябва да подаде искане до шефа на съответното митническо учреждение.
Данъчни удариха пазари и складове, пише "Стандарт". Данъчните масово проверяваха складове и пазари по време на празниците. Това е ответният удар за побоя над колежката ни Лидия Халачева, обясниха участници в акцията. Най-добрата експертка по разпознаване на фалшиви бандероли в Главна данъчна дирекция бе показно пребита в четвъртък на автобусна спирка в София. Броени дни след това инспекторите засякоха повече от 6000 бутилки алкохол с фалшиви лепенки при хайки по складове за търговия с акцизни стоки. 4500 шишета по 0,5 л с 6 вида алкохол от марката "Савой клуб" и още 1500 двестаграмки с водка и мастика, облепени с фалшиви бандероли, са намерени в склад на великотърновския хлебозавод. Той се стопанисва от габровската фирма "Атил комерс" ООД, съобщиха от РДВР-Велико Търново. В два склада в Свищов пък са намерени около 60 бутилки с водка "Търговище" с дублирани номера на бандеролите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!