Л идерите от Г-20, които се събраха във Вашингтон, за да се опитат да намерят изход от световната финансова криза, се подкрепиха с обилна вечеря в Белия дом, преди да пристъпят към работа.
Менюто е включвало пушени върху дърва от овошки пъдпъдъци със сос от дюли, печено агнешко с мащерка и фондю с патладжани, предадоха световните агенции, като се позовават на информация от канцеларията на първата дама Лора Буш.
Вечерята е завършила с торта с круши и сос от боровинки и като реверанс към евро-американската кухня - запечено сирене бри от щата Вермонт с орехи.
Обилната храна е била полята с бяло и червено калифорнийско вино - шардоне реколта 2006 и каберне 2003 г.
Си Ен Ен отбелязва, че кабернето се продава в популярен интернет магазин за 499 долара бутилката. Прессекретарят на Лора Буш, Сали Макдоноу, уточнила, че в избата на Белия дом това вино било най-подходящото за подобна среща на високо равнище и било закупено на значително по-ниска цена.
При подобна храна е трудно да си представи човек, че на масата ще се чуят остри думи, коментира ДПА.
В същото време пред Белия дом коалиция от протестиращи срещу срещата на Г-20 групи си устроиха "народен банкет" със скромно меню, включващо боб, ориз, сандвичи, сладки и бутилирана вода.
Те настояват Г-20 да постави нуждите на обикновените хора над печалбите.
Това е първата среща на високо равнище на Г-20. Лидерите на нововъзникващите пазарни икономики пристигнаха във Вашингтон с надеждата срещите на върха да станат редовно събитие, отбелязва АП.
В навечерието на срещата европейски лидери заявиха, че дълбоката финансова криза показва нуждата от по-строги правила на пазара.
САЩ и Канада обаче настояват за по-умерени реформи и са против учредяване на каквито и да е регулаторни органи с правомощията да налагат правила навсякъде.
"Не очаквам най-развитите страни да се съгласят на контрол отвън върху регулативната им система", посочи канадският премиер Стивън Харпър.
Япония също обяви, че няма да подкрепи усилия за регулации в световен мащаб.
Германският канцлер Ангела Меркел подчерта, преди да отпътува от Берлин, че политиците трябва да установят някаква рамка за предотвратяване на бъдещи кризи.
"Трябва да постигнем съгласие за необходимостта от координиране на валутната и фискалната политика", посочи британският премиер Гордън Браун на път към Вашингтон.
Лидерите на нововъзникващите икономики настояват за създаване на механизъм, който да служи като система за предупреждение.
Турският премиер Тайип Ердоган изрази мнение, че участниците в срещата на Г-20 трябва да поемат ангажимент да подпомогнат развиващите се страни. "Силните трябва да помогнат на слабите", посочи Ердоган на пресконференция във Вашингтон, цитиран от АФП.
Руският президент Дмитрий Медведев заяви, че не храни големи илюзии за резултатите от срещата. Според него най-голямото й достойнство е, че ще се състои.
"Не смятам, че "двайсетицата" е в състояние да реши незабавно проблемите на световната икономика", посочи Медведев на път към Вашингтон, цитиран от ИТАР-ТАСС.
В момента, според Москва, има сблъсък между две концепции за световната икономическа архитектура. Първата е свързана с модернизация на финансовата система според вижданията на Запада.
Другата, предлагана от Китай, е за прерагзглеждане на съществуващата система с разширяване на участието на развиващите се икономики. Тази концепция ще позволи да се излезе от системата от Бретън Уудс, в която процедурите за взимане на решения се диктуват от САЩ и големите западни държави и която се опира на регионални финансови центрове, обяснява източник от Кремъл, цитиран от руската агенция.
Очаква се на срещата лидерите от Г-20 да очертаят принципите на финансови реформи и да формират работни групи, които да изработят конкретни предложения в следващите месеци. Възможно е също международните финансови институции като МВФ да
получат по-голяма роля.
Европейският съюз, Бразилия и някои други страни настояват за нова среща на върха на Г-20 след 100 дни, която да одобри окончателен план.
Новоизбраният президент Барак Обама няма да участва в срещата, но изпрати бившия държавен секретар Мадлин Олбрайт и бившия конгресмен републиканец Джим Лийч да се срещнат със световните лидери от негово име.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!