В преизбирането на Джордж Буш са сигурни 20,10%, а над два пъти повече (46,63%) са на мнение, че в Белия дом ще влезе кандидатът на демократите.
Малък процент от запитаните - 6,84, все още не могат да преценят и смятат, че и двамата имат шансове за победа.
Над 1/4 (26,42%) посочват отговорите: "Хич и не ме интересува/ И двамата са еднакви".
Анкетата е проведена в първата половина на октомври, с общо гласували 7293 души.
Кандидат-президентът на САЩ Джон Кери спечели и трите преки телевизионни дебати с настоящия президент Джордж Буш и затова сега двамата според мен са наравно, гърди до гърди, макар че по-големи шансове има този, който е на власт.
Така известният ни журналист международник Тома Томов коментира по БНР новите данни, че настоящият президент на САЩ води пред съперника си от Демократическата партия с четири ("Ройтерс"), че и дори с осем пункта ("Ю Ес Ей тудей", Си Ен Ен и "Галъп").
Според него разликата между двамата кандидати е колосална - и като философия, и като стратегия за страната, а също и като семантика, стил и поведение.
"Буш не може да говори. Неговият баща навремето се хвалеше, че по време на цялото си следване е прочел една книга. Самият Буш също нищо не е чел, той не обича да чете.
Когато идва на власт, неговите съветници дават следното нареждане на администрацията: "Този президент не чете. Престанете да пращате каквито и да е дълги доклади и меморандуми. Той ще бъде брифиран само от своя външен министър, съветника си по националната сигурност, вицепрезидента и министъра на отбраната."
Това е един малък кръг, той работи с тях и почти не дава пресконференции, което е уникално, като се има предвид, че един Клинтън даде 90 пресконференции, а Кенеди даваше всяка седмица", припомни опитният тв публицист.
Според него US президентът се провалил по време на диспутите, защото, освен аргументи, нямал и подходящо тв поведение.
"Неговото лице беше буря от чувства. Вие знаете, че телевизията е cool-медия, там трябва да се държиш студено, да имаш къси изречения, лицето да е като камък, да не показваш чувствата си. Неговото беше нещо страшно.
В първия дебат той мигаше по 60-70 пъти на минута, толкова беше тревожен. Телевизията е в много отношения враг на Буш и му изигра лоша шега. Затова сега са 1:1, иначе би трябвало той да повали Кери", коментира по БНР Томов, който в началото на 90-те правеше в тандем с Димитри Иванов тв предаването "Наблюдател".
Според него обаче "Кери е много ляв за Америка".
"Кери по-ляв от Станка Шопова (лидерката на комсомолската организация у нас преди Десети ноември - бел.ред.). Той е нещо като Йошка Фишер, като Вили Брандт, като Франсоа Митеран, като Лионел Жоспен. Америка не избира такива политици", изтъкна журналистът.
Запитан за значението на президентските избори в САЩ за нас, той заключи:
"България е периферийна страна, от нея нищо не зависи. Тези избори за нея са абсолютно маргинални, няма никакво значение кой ще победи."
Републиканците не изключват резултатите от президентските избори в САЩ на 2 ноември да се забавят с дни, дори със седмици, пише "Уошингтън поуст", като се позовава на юрист от предизборния щаб на Буш и Чейни, според когото причина за това са прогнозираните твърде близки резултати за Буш и Кери.
В момента в 15 щата шансовете на двамата са изравнени, пояснява "Дарик радио" (Darik.net).
Освен това се очаква голям брой американци, главно военнослужещи, които няма да са в страната в деня на изборите, да гласуват по пощата.
Техните бюлетини ще бъдат броени до 12 ноември, но пощенското клеймо не трябва да бъде по-късно от 2 ноември.
През 2000 г. изборните резултати от президентската надпревара бяха обявени 36 дни след изборите, припомня "Дарик".
Тогава посред инфарктно повторно преброяване на бюлетините във Флорида Върховният съд даде победата на Буш, макар че съперникът му Ал Гор имаше повече гласове.