На 10 декември специален концерт в зала "България" ще изнесе световноизвестният арменски музикант Дживан Гаспарян.
Той ще изсвири едни от най-хубавите си мелодии пред президентите на Армения и България Серж Саркисян и Георги Първанов. На сцената с него ще излязат арменското мецосопрано Анна Майлян и виртуозът на кавала Теодосий Спасов.
Концертът на Дживан Гаспарян е организиран от посолството на Република Армения у нас.
В продажба са пуснати ограничен брой билети, които могат да се купят от касите на НДК и на зала "България".
Дживан Гаспарян, ненадминат майстор на дудука, вече е бил в България преди пет години.
Отново в зала "България" той успя да разплаче публиката с нежните мелодии на сърцето си, възпроизведени от малко популярния музикален инструмент.
Тази година Дживан Гаспарян празнува 80-годишен юбилей. Той е роден през 1928 г. в Солаг, Армения. Майка му умира, докато е съвсем малък, а баща му загива на фронта по време на Втората световна война. Момчето прекарва детството си в сиропиталище.
Дживан опитва да свири на дудук още на 6-годишна възраст. Не познава нотите, но има добър слух. Тогава слуша изпълненията на майсторите-дудукари и се опитва да ги възпроизведе.
Първото голямо събитие в живота на бъдещия гениален музикант е концерт на арменски аматьорски състав в Москва през 1947 г., когато Сталин, впечатлен от изпълнението на 19-годишния младеж, му подарява часовник "Победа".
По онова време това е знак, че Дживан го очаква голямо бъдеще.
Две години по-късно младият дудукар се явява на конкурс в професионален ансамбъл и още преди прослушването е подигран от ръководителя му Татъл Алтънян заради ниския си ръст и хилавата снага. Алтънян обаче променя мнението си коренно, когато младежът засвирва.
"Искам договорът на този човек да бъде приготвен веднага! Нека му дадем по-бързо възможност да работи!", категоричен е той.
Два дни по-късно Дживан Гаспарян, който все още не познава нотите, участва в концерт на ансамбъла и без проблем успява да запамети цялата програма - постижение, за което биха му завидели много професионални музиканти.
През 1956 г. Дживан Гаспарян печели първата си награда от надсвирване на дудукари. През 1959 г. получава първата от общо четири награди от Световни фестивали на ЮНЕСКО. През 1973 г. за успехите си той е удостоен с почетното звание "Народен артист на Армения".
Дживан Гаспарян е първият и единствен арменец, номиниран за "Грами" - през 2007 г. През 2002 г. той изпреварва 1800 свои колеги от 78 държави и печели наградата за цялостно творчество на престижния фестивал Womex в гр. Есен, Германия.
Гаспарян пренася арменския фолклор по целия свят заедно с "Кронос квартет", освен това участва в проектите на редица световни музиканти като Питър Гейбриъл, Брайън Мей, Лайънъл Ричи, Стинг.
Със сънародника си Борис Гребеншчиков работи над албума "Сестра Хаос".
Музиката на Дживан Гаспарян е включена в повече от 17 световни филмови продукции, най-известните от които са "Последното изкушение на Христос" на Мартин Скорсезе, "Гладиатор" на Ридли Скот, "Ронин" на Джон Франкенхаймер.
Първият му самостоятелен албум се казва "Няма да бъда тъжен в този свят". В него са събрани автентични арменски песни, а Гаспарян го посвещава на жертвите от голямо земетресение на 7 декември 1988 г.
Трусът почти изравнява със земята арменския град Спитак, отнема живота на 25 хил. души и оставя без дом 517 хил. души.
През следващите смутни за бившия вече социалистически лагер времена Дживан Гаспарян губи всичко, което е успял да спести през годините.
Със 100 долара в джоба и самолетни билети, купени от негови приятели, той и семейството му заминават за САЩ, където живеят в продължение на четири години. "Четири дълги години", казва самият Гаспарян, който се прибира в Армения веднага щом се появява възможност.
След като се завръща в родината си, Гаспарян започва да преподава в Ереванската държавна консерватория, където е сред най-уважаваните професори и до днес.
"Вдъхновението и силата идват само от родната земя", категоричен е той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!