И нформационна кампания за новите разпоредби за пътуване и легална работа във Великобритания след приемането на България в ЕС на 1 януари 2007 година започва у нас.
Началото на кампанията "Митове и реалности за миграция във Великобритания" беше дадено на пресконференция от посланика на Великобритания в София Джереми Хил.
Визовият режим за българите отпада в полунощ на 31 декември, но ако те искат да работят във Великобритания, трябва да се снабдят с разрешително за работа, изтъкна той.
В Обединеното кралство ще бъдат приемани хора с висока квалификация, които отговарят на изискванията на програмата за висококвалифицирани работници.
Студентите ще могат да работят почасово до 20 часа седмично, ако са записани в акредитиран университет. Квалифицирани работници ще бъдат приемани в области, в които има вътрешен дефицит на работна ръка.
Българите ще имат достъп до две програми за нискоквалифициран труд - за сезонна заетост в селското стопанство и в хранително-вкусовата промишленост.
За работещите нелегално ще има строги санкции, уточни дипломатът. Първоначалната глоба за нелегален работник е 1000 лири, заплашва го и наказателно преследване.
Работодателите ще бъдат глобявани с по 5000 лири на нелегален работник и също могат да бъдат изправени пред съд.
Повече информация за легална работа във Великобритания може да се открие на специалния уебсайт на кампанията - IOM.bg/ukcampaign, както и на горещите телефони 02/939 47 47 и 0900 32 111.
От 9 януари 2007 г. посолството на Великобритания в София започва да събира биометрична информация - сканиране на пръстови отпечатъци на лицата, кандидатстващи за британска виза, съобщиха от Министерството на външните работи.
Програмата обаче няма да засегне българите, тъй като с присъединяването към ЕС отпада необходимостта от визи за пътуване до Обединеното кралство.
Всички останали кандидати за британска виза, независимо от тяхната националност, ще трябва да посетят британското посолство за сканиране на десетте пръста.
Изискването не се отнася за деца до 5 години, притежатели на дипломатически паспорти и членове на техните семейства, които пътуват с официална цел, притежатели на служебни паспорти, които пътуват със служебна цел, служители на ООН, които пътуват по дела на ООН и въоръжените сили на ЕС и НАТО, изпратени по служба в Обединеното кралство, се посочва в съобщението.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!