Л ибия призова Арабската лига да свика извънредно заседание на министрите на външните работи от страните членки, за да вземат единно официално решение за скъсване на дипломатическите отношения с България и замразяване на финансовите и икономическите отношения с нея, пише "Либия днес".
Джамахирията също така апелира да бъдат разгледани "нарушенията", които са направили България и Европа по споразумението за освобождаване на медиците, при пристигането им в родината.
Според арабски източници либийският постоянен представител в Лигата Абдел Муним ал Хуни поискал спешно среща с Амр Муса и му предал официална нота с исканията на Либия.
Дипломатът от джамахирията настоял тези искания да бъдат включени в дневния ред на заседанието на арабските външни министри, предвидено за понеделник, информира БТА.
Конфликтът между София и Триполи премина в нова фаза, констатира вече руският в. "Комерсант", като цитира юридическите аргументи на главния прокурор Борис Велчев за помилването на медиците.
Междувременно външният министър на Франция Бернар Кушнер ще бъде изслушан във вторник от парламентарната комисия по външните работи относно условията на освобождаването им, пише френският икономически в. "Лез еко".
За подобен отчет са настояли лидерът на парламентарната група на социалистите Жан-Марк Еро и колегата му в Сената Жан-Пиер Бел.
"Французите имат право да узнаят при пълна прозрачност какви ангажименти е поел Никола Саркози от тяхно име. Може би е малко рано да се хвърляме в прегръдките на Кадафи и да ставаме негов гарант пред международната общност", казва националният секретар на френските социалисти Фаузи Ламдауи.
По-рано през седмицата пред БНР директорът на Центъра за близкоизточни изследвания (MESBG.com) д-р Мохд Абуаси, който преди месец прогнозира "грозна сделка за медиците", определи нотата на Триполи като лицемерие на режима спрямо неговия народ:
"Защото, когато ги освободиха, знаеха, че ще бъдат тук, на българска територия, и няма да влязат в затвор нито за един ден. Това беше ясно и на тях."
Запитан повлияло ли е за тази нота вътрешното положение в Либия, премиерът Сергей Станишев също допусна такава възможност, припомня БГНЕС.
Сигурно е повлияло и вътрешното положение в страната и протестите срещу помилването от българския президент на медиците, отбеляза той.
Също пред БНР друг експерт, коментирал често СПИН делото, отговаря утвърдително на въпроса може ли да се каже, че полк. Кадафи на практика е победителят в цялата тази драма:
"Все пак смъртните присъди останаха неотменени въпреки всички доказателства. На второ място, успяха да се покажат благосклонни, преобразувайки смъртните в доживотни присъди.
И на трето място, полк. Кадафи успя да "продаде" на либийците крайно непопулярно решение", обяснява Джордж Жофе, който е изследовател в Центъра за международни проучвания към университета "Кембридж" и специалист по Близкия изток и Северна Африка.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!