Е вропейската комисия се принуди да потвърди, че в централата й в Брюксел са използвани 1000 кв. метра контрабанден дървен материал от индонезийската джунгла.
Дъсчените плоскости били използвани при ремонт на пода на 13-ия етаж, където са кабинетите на председателя на комисията Жозе Мануел Барозу и останалите еврокомисари, информира EUObserver.com.
По-рано същия ден от природозащитната организация "Грийнпийс" (GreenPeace.org) порицаха еврокомисарите, че "ходят по останки от едни от най-ценните горски масиви на планетата, докато в същото време водят пиар кампания за нуждата да се прекрати загубата на биоразнообразие".
"Ако Европейската комисия желае да демонстрира сериозно отношение към предпазването на горските екосистеми, трябва да прокара законодателство, според което всеки дървен материал на европейския пазар трябва да идва от легален източник и гори, управлявани с чувство за отговорност", заявиха от "Грийнпийс".
Имаме строги технологични изисквания, но в конкретния случай те не са спазени и изпълнителят на поръчката ще плати 750 евро глоба, обясни говорителката на комисията Валери Рампи.
Санкцията е толкова ниска, защото е изчислена върху дела на въпросната площ спрямо цялата поръчка, която обхваща 80-100 хил. кв. метра в централата в Берлемонт.
На всичко отгоре сумата от глобата няма как да бъде дарена на неправителствена организация, тъй като според финансовите правила отива директно в административния бюджет на комисията, обяснява EUObserver.
От "Грийнпийс" окачествиха размера на глобата като "позорен" и препоръчаха в размера й да се включат санкции за нанесените екологични и социални щети, които да принудят изпълнителите да не използват материали без нужните сертификати.
Незаконната сеч в Индонезия, която не е съобразена с устойчивото развитие на региона, застрашава жизнената среда на орангутаните и други представители на местната фауна.
По времето на проточилия се ремонт в Берлемонт между 1991 и 2004 г. до 80% от добива на дървен материал в Индонезия е бил незаконен. От 2005 г. тамошното правителство е въвело по-строги мерки, но ситуацията остава нестабилна и незаконните опустошителни действия далеч не са прекратени.
Смята се, че около 50% от дървения материал, продаван в Европа, е резултат от незаконна сеч. Самата търговия с него е пропита с корупция, насилие, нарушаване на човешките права и пране на пари, твърдят от "Грийнпийс".
Само пет от 25-те държави членки на ЕС - Белгия, Дания, Франция, Холандия и Великобритания - поставят условие при обществените поръчки да се изисква употребата на дървен материал със съответните сертификати от независимата международна организация за опазване на горите "Forest Stewardship Council" (FSC).
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!