"Цената на петрола е все още прекалено ниска!" - заяви иранският президент Махмуд Ахмадинеджад, преди да отпътува за Бахрейн и Саудитска Арабия за срещата на върха на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК).
Петролът се продаваше на цени близки до 100 долара, преди да падне под 95 долара на нюйоркската борса вчера.
"Натискът върху енергийния пазар е изкуствен и цената на петрола е по-ниска от реалната му стойност", заявил Ахмадинеджад, цитиран от иранската агенция ИРНА.
Според иранския президент изборът на щатския долар за разплащания при търговията с петрол засяга страните производителки.
В писмено предложение към останалите членки на петролния картел иранският външен министър Манучехр Мотаки поиска "продължаващото обезценяване на долара" да фигурира в заключителното комюнике, което ще бъде публикувано след края на срещата на върха.
Държавните ръководители на 12-те страни от ОПЕК са се сабрали днес и утре в Рияд на третата си среща от създаването на организацията през 1960 г. Картелът не е склонен да повиши квотите си за производство, въпреки настоятелните призиви на западните държави, включително на САЩ, които са най-големият потребител на петрол в света.
Не се очаква да бъдат обсъдени високите цени на петрола, тъй като разглеждането на този въпрос бе отложено за срещата на министрите от ОПЕК в Абу Даби на 5 декември.
Цените на "черното злато", макар и да се понижиха в сравнение с рекордните стойности от миналата седмица, остават над 90 долара за барел в Лондон и над 93 долара в Ню Йорк.
Лидерите от ОПЕК ще обсъдят на закрито заседание възможността за създаване на валутна кошница за определяне на цената на петрола, който произвеждат, съобщи министърът на енергетиката и петрола на Венецуела Рафаел Дарио Рамирес.
В заключителната декларация на форума ще има три основни момента:
- стабилността на петролния пазар в дългосрочен план;
- необходимостта от създаване на фонд на ОПЕК за международно развитие;
- послание до промишлено развитите страни с искане да развиват технологии, намаляващи вредните емисии, които предизвикват парников ефект.
Във форума в саудитската столица участват държавните ръководители на Алжир, Ангола, Индонезия, Иран, Ирак, Кувейт, Либия, Нигерия, Катар, Саудитска Арабия, Обединени арабски емирства и Венецуела плюс представители Еквадор, който официално отново ще се присъедини към организацията. Еквадор се оттегли от петролния картел преди 15 години.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!