О стри и дори груби обвинения си размениха руски и грузински правителствени представители днес, докато Държавните институции и медиите на двете страни продължаваха да разпространяват противоречива и взаимно изключваща се информация за военните действия на територията на Южна Осетия и Грузия.
В същото време лидери на всички демомократични държави последователно осъждат действията на Русия в Кавказ.
"Русия иска да създаде съвременен Съветски съюз в началото на 21-ви век.
Трябва да се попречи на Русия да окупира Грузия, която е европейска страна", заяви в интервю за френския в. "Монд" грузинският зам.- министър на външните работи Гига Бокерия.
"За Русия залогът не е Южна Осетия или Абхазия, а самата Грузия, съществуването на независима и суверенна държава южно от границите й", отбелязва зам. -министърът. Той отхвърля обвиненията в етническо прочистване, лансирани от Русия по адрес на грузинското правителство след интервенцията на грузински войски в сепаратистката територия Южна Осетия.
Посланикът на Русия в НАТО Дмитрий Рогозин поиска още утре да бъде свикано спешно заседание на Съвета НАТО-Русия заради Южна Осетия и заяви, че
с грузинския президент Михаил Саакашвили вече не могат да се водят преговори.
Руската мисия в НАТО иска спешното заседание да се проведе още утре, когато в Брюксел външната министърка на Грузия ще се срещне с посланиците от НАТО. Екатерина Ткешелашвили ще се срещне утре и с генералния секретар на Алианса Яп де Хоп Схефер.
"Грузинският президент вече не е човек, с когото можем да имаме отношения, заяви Рогозин. Той трябва да бъде наказан за нарушаване на международното право и е отговорен за многобройни военни престъпления", каза руският представител.
Рогозин обвини Саакашвили в
геноцид към осетинския народ.
"Жертвите на хуманитарната катастрофа са най-малко 2500 души и тъй като населението на Южна Осетия възлиза на 73 000 души в пропорционално отношение това е най-големият геноцид в европейската история след Втората световна война", заяви той.
"Преждевременно е да се говори за признаване от Русия на независимостта на Южна Осетия, сега трябва да се уреди положението в зоната на грузинско-осетинския конфликт", каза днес заместник-говорителят на руското министерство на вътрешните работи Борис Малахов.
"Не е време да се говори дори за "виртуално или невиртуално признаване на независимостта на Южна Осетия. Преди всичко трябва да се уреди положението. Имаме приоритети и трябва да се съсредоточим върху тях", допълни Малахов.
Той опроверга съобщенията, че Москва била поставила като условие за уреждане на конфликта оттеглянето на Михаил Саакашвили. Русия не може да решава вместо грузинския народ, съдбата на Саакашвили е в ръцете на грузинците и в неговите собствени ръце, каза представителят на външно министерство.
Руският зам. министър-председател Сергей Иванов обвини Тбилиси в
етническо прочистване в Южна Осетия.
Според него Грузия се стреми да ликвидира руското население в малкия сепаратистки район,.
"Обвинявам грузинските лидери в етническо прочистване, защото тяхната политическа цел беше да елиминират малобройното население на Южна Осетия," заяви Иванов в интервю за Си Ен Ен.
Руският вицепремиер защити действията на страната си и отбеляза, че грузинците са убили 2000 местни жители и жалбите пред ООН не давали резултат. "Трябваше незабавно да защитим хората, докато все още бяха живи и нямахме никакъв избор. Русия изпрати армията си на територията на Южна Осетия, за да защити живота на руските граждани и да наложи мир", заяви Иванов.
Русия се е подготвила предварително за нахлуване в Грузия,
заяви пред журналисти след пристигането си днес в Тбилиси натовареният с посредническа мисия заместник-помощник държавен секретар на САЩ Матю Брайза.
"Чухме изявления, според които руските инженерни войски, навлезли в Абхазия преди няколко месеца, били там с хуманитарна мисия. Сега знаем истината, че задачата им е била да възстановят железопътната линия, за да могат боеприпаси и други военни доставки да подпомогнат руската инвазия", каза Брайза на летището.
Според ИТАР-ТАСС първото, което Брайза казал при пристигането си в грузинската столица било, че САЩ подкрепят териториалната цялост на Грузия.
Грузинският президент Михаил Саакашвили заяви днес, че е подкрепил предложения от европейските пратеници план, призоваващ за възстановяване на позициите от преди конфликта в Южна Осетия - общи мироопазващи сили и наблюдение от страна на ОССЕ.
"Подписахме план, в който се казва, че
предишното статукво трябва да бъде възстановено",
каза пред журналисти Саакашвили след разговори с френския външен министър Бернар Кушнер.
Руският президент Дмитрий Медведев по-рано предложи в Южна Осетия да бъде изпратена мисия на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ).
Саакашвили обвини Русия в агресия срещу Грузия.
"Разглеждаме действията на Русия в различни райони на Грузия през последните дни като агресия с цел смяна на властта и промяна на политическия курс на Грузия", заяви грузинският президент в телевизионно обръщение към нацията.
"Тази провокация цели окупирането на Южна Осетия, Абхазия, а после и на цяла Грузия", каза Саакашвили.
Според президента Грузия не желае продължаване на военната конфронтация с Русия и се обявява за прекратяване на огъня.
Британският премиер Гордън Браун заяви, че
няма оправдание за руските военни действия в Грузия.
Той отбеляза, че военната намеса застрашава стабилността на целия регион и рискува да се превърне в хуманитарна катастрофа.
"Руската страна носи ясната отговорност да доведе този конфликт до бърз край", изтъкна Браун.
Лидерът на консерваторите Дейвид Камерън нарече Русия "опасен тиранин" и призова международната общност да осъди нейните действия в Грузия. Той призова също така членството на Грузия в НАТО да бъде ускорено.
Външните министри от Г-7 (Италия, Франция, Германия, Япония, Великобритания, САЩ и Канада) призоваха Русия да се съгласи незабавно да прекрати огъня с Грузия и да зачита териториалната й цялост, съобщи говорител на американския Държавен департамент.
Министрите обсъдиха ситуацията в Грузия и Южна Осетия в конферентен разговор и изразиха подкрепа за посредическите усилия на външните министри на Франция и Финландия Бернар Кушнер и Александър Стуб. Те изразиха дълбоко безпокойство за цивилните жертви и нападенията срещу цивилни обекти, заяви говорителят.
Външните министри на Франция и Финландия Бернар Кушнер и Александър Стуб пристигнаха днес във Владикавказ, административен център на Северна Осетия.
Снощи те бяха в Тбилиси с посредническа мисия като представители на ротационния председател на ЕС, Франция, и на сегашния председател на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа, Финландия. По-късно тази вечер се очаква двамата министри да пристигнат в Москва.
Целта на Кушнер и Стуб във Владикавказ е да оценят обстановката с бежанците от Южна Осетия.
По-рано днес те посетиха и грузинския град Гори, който бе бомбардиран от руски самолети и се наложи спешната им евакуация.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!