В най-новите си съвети към американските граждани относно посещението им в България Държавният департамент на САЩ отправя предупреждение да се внимава, когато наблизо има "бизнесмени" с въоръжена охрана. Ето как изглежда страната в доклада, публикуван тази сряда:
Сигурността
"Серия от бомбени атентати и престрелки са се случвали на обществени места в София. Смята се, че те са резултат на война между престъпни групировки.
Членове на тези групировки често се движат в конвои от последен модел джипове и луксозни лимузини, съпровождани от въоръжени мъже. Те често може да бъдат срещнати в скъпи ресторанти, хотели и нощни клубове.
Американците трябва да са внимателни, когато се окажат в близост до тези хора", се казва в предупреждението на консулската служба на Държавния департамент.
По отношение на сигурността си трябва да имате предвид, че в България продължава да е проблем дребната улична престъпност срещу хора, които изглежда разполагат с пари или приличат на чужденци.
Джебчийството и кражбите на чанти и портфейли се случват често, особено по оживени пазари, градския транспорт и търговските улици. Банди действат и по автобусните и жп гарите. Кредитни карти и банкомати трябва да се ползват внимателно.
Съветваме да сте подозрителни към "услужливи приятели" и да изисквате от хора, представящи се за служители на властите, да се идентифицират. Известни са случаи, когато туристи са били отвличани или нападани и обирани, след като "приятелски настроени" са ги канили на кафе или на по чашка, след "случайна" среща в хотела, на летището или на някоя от авто- и жп гарите.
Внимавайте и когато непознати ви подканят да пиете или опитате продукти, които може да са напоени със силни транквиланти, от които бързо да изгубите съзнание. Бързото докладване в полицията неведнъж е помагало да се върнат пари или ценини вещи.
Препоръчваме да се обръща внимание на цените в скъпите барове, казина и нощни клубове. Имало е случаи, в които гости са принуждавани да плащат силно раздути сметки, особено за шампанско и луксозен алкохол.
Стигало се е до сметки за няколко стотин долара само за напитки, както и има случаи персоналът да употребява сила срещу клиента, за да го принуди да плати.
В градовете
Таксиметрови шофьори продължават да скубят незапознатите гости, особено на аерогарата и централната жп гара в София. Съветваме да избирате местните по-големи компании за превоз с видими цени и таксиметрови апарати.
Понеже няма общоприета единна тарифа, шофьорът може да ви вземе, колкото сте навъртели, стига това да кореспондира със стикера на стъклото, който може и да не сте забелязали.
Поради случаи на кражби от куфарите на аерогара София препоръчваме да не поставяте в тях ценни вещи.
Продължава чест проблем да са кражбите на автомобили, като джиповете и най-новите европейски модели са особено предпочитани и много малко от тях са откривани по-късно. Нерядко са разбивани стъклата, за да се обере нещо в колата.
Чести са обирите с взлом в апартаменти и затова, който планира да остане за по-дълго в България е добре да се погрижи за защита на жилището си, включително решетки на прозорците, стоманени врати с добри ключалки и алармени инсталации, предупреждаващи въоръжена охрана.
Има най-различни туристически обекти, но качеството е различно и някои от тях определено не отговарят на западните стандарти. Стоки и услуги, които се смятат за нещо нормално в Европа, са недостъпни в много райони на страната.
Градският транспорт - автобуси, трамваи и тролеи - е евтин, но по принцип е претъпкан и с разнообразно качество. Пътници по най-натоварените линии са се оплаквали от джебчии, кражба на портфейли, разрязване на чанти и опипване със сексуален характер.
Здравеопазване
Българските лекари са добре обучени и предлагат висок професионален стандарт, но повечето болници и клиники, особено в селските райони, не са оборудвани и не отговарят на европейските и американските стандарти.
Елементарни медицински стоки могат да се намерят навсякъде, но тясно специализирано лечение се намира трудно. Детските отделения се нуждаят от финансиране и нямат оборудване.
Сериозни медицински проблеми, които ще ви принудят да потърсите хоспитализация и/или евакуация в САЩ, може да ви струват хиляди долари. Лекарите и болниците обикновено очакват незабавно да им платите в брой за услугите.
Пътуване и трафик
Шосейната мрежа в България като цяло е недоразвита и има само няколко магистрални отсечки с ограничен достъп. Някои пътища са в тежко състояние и изпъстрени с дупки. Домашни животни и каруци представляват опасност, особено в активния земеделски сезон.
Пътната обстановка се влошава през зимата, защото шосетата се заледяват, а дупките се умножават. Посолството в София съветва да не се пътува през нощта, защото тогава ситуацията става още по-опасна. Някои пътища нямат пътна маркировка и знаци, а шофьорите карат с приглушени или угасени светлини.
Да се шофира в България е изключително опасно.
Агресивното поведение, липсата на обезопасителна инфраструктура и старите коли допринасят за високата смъртност по шосетата и многобройните катастрофи.
Тежкият трафик води до нарастващи инциденти с разгневени и агресивни шофьори и затова съветваме американците да избягват конфронтация с тях. Особено водачите на последен модел коли (БМВ, Мерцедес, Ауди) са прочути с бясно и опасно каране.
Водачите трябва специално да внимават и да избягват контакт с шофьорите на подобни автомобили, които може да се окажат въоръжени престъпници.
В някои градове нощно време светофарите са включени на мигаща жълта светлина за всички посоки, поради което се стига до чести катастрофи. На нерегулирани кръстовища обикновено не се спазва правото на дясно стоящия.
Многобройни рискове крият тесните двулентови пътища, пълни с тежки камиони, между гръцката граница при Кулата и София и от турската граница при Капитан Андреево до Пловдив. Подгответе се за дълги опашки на границите.
Разплащания
Като цяло България все още е кешова икономика. Поради вероятността от измами и други престъпления, кредитните карти трябва да се ползват по изключение и много внимателно.
Има инциденти с банкомати или машини, наподобяващи банкомати, които задържат картите или крадат ПИН-кодовете с цел източване. В такъв случай особено внимавайте за "приятели", които се притичват веднага на помощ.
Валута може да се обмени в банките или чейндж бюрата, но имайте предвид, че понякога тези бюра поставят подвеждаща или объркваща информация за обменния курс. Хора, предлагащи обмяна на улицата, обикновено са измамници.
Корупцията продължава да e важен проблем.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!