Ни ият стимул се налага поради острата нужда на бизнеса от нови знания и практически умения, свързани с прилагането на новите технологии. През следващите години ще се стимулират инвестициите във високотехнологичните дейности в областта на компютърните технологии и научноизследователската и развойна дейност.
Държавата ще подпомага инвеститорите, които осигуряват работа на млади специалисти до 29 години или на стажанти от университети в страната в нови високотехнологични производства, или когато капиталовложенията се реализират изцяло в икономически изоставащите региони, съобщават от правителствената информационна служба. Другото изискване е годишното трудово възнаграждение на заетите в предприятието да е по-високо от средното за страната в съответния бранш. Финансовата подкрепа ще бъде за обучение и придобиване на професионална квалификация, предвиждат приетите от правителството предложения за промени в Закона за насърчаване на инвестициите. Това стана възможно, след като Министерският съвет прие на редовното си заседание предложения за промени в Закона за насърчаване на инвестициите. Измененията обаче трябва да бъдат приети от Народното събрание, за да влязат в сила.
Въвеждането на новия стимул се налага поради доказаната от бизнеса остра необходимост от нови знания и практически умения, свързани с прилагането на новите технологии. Целта на предвижданите изменения и допълнения е повишаване конкурентоспособността на икономиката чрез нарастване на инвестициите в технологично развитие, в производства и услуги с висока добавена стойност. Очакваният ефект е подобряване конкурентните позиции на страната ни и привличането на нови капитали чрез доближаване до прилаганите схеми от инвестиционни стимули в страните от Централна и Източна Европа.
България е страна, която вече контролира и насочва инвестициите, за да се направи прехода, необходим на икономиката към високотехнологично индустриално, конкурентоспособно и енергийно ефективно производство, подчерта министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров. Той изтъкна, че страната се нуждае от целенасочени капиталовложения и предлаганите от Министерския съвет промени в закона са крачка в тази посока.
През следващите години от сектора на услугите ще се стимулират капиталовложенията във високотехнологичните дейности в областта на компютърните технологии, научноизследователската и развойна дейност, в образованието и хуманното здравеопазване.
Запазват се действащите досега стимули за насърчаване на инвестициите: съкратени срокове за административно обслужване; финансово подпомагане за изграждане на части от техническата инфраструктура; придобиване право на собственост или ограничени вещни права върху недвижими имоти, които са частна държавна и частна общинска собственост. Запазва се и изискването инвестицията да се реализира в срок от 3 години.
Въвеждат се няколко възможности за намаляване праговете за клас инвестиции с цел стимулиране на капиталовложенията във високотехнологични производства и услуги и в икономически по-слабо развитите региони. Минималният размер на инвестициите се определя в правилника за прилагане на закона и той може да бъде до 2 пъти по-нисък за икономически изоставащите региони и във високотехнологичните производства и до 3 пъти по-нисък за инвестиции във високотехнологични дейности от сектора на услугите.
Въз основа на посочените критерии се въвежда ново деление на инвестициите. Те вече ще бъдат 2 класа ? ?А? и ?Б?, вместо досегашните три класа, които се определяха само по финансов признак. Индивидуалното административно обслужване на инвестициите от най-високия клас ?А? ще се осъществява от служители на Българската агенция за инвестиции. В останалите случаи обслужването ще бъде от областната и общинската администрации, поясняват от правителствената пресслужба.
Финансово подпомагане при изграждането на части от техническата инфраструктура ще имат не само инвестициите от клас ?А?, но и реализацията на 2 или повече сертифицирани инвестиционни проекта, които са на територията на индустриална зона. Минималният праг за инвестицията от клас ?А? ще е 80 млн. лв. и 100 млн. лв., ако в границата на индустриалната зона се осъществява повече от една сертифицирана инвестиция. Целта е индустриалните зони да станат предпочитано място за инвестиции в нови производства.
За прилагане на мерките за насърчаване на инвестициите се въвеждат и изискванията за съответствие с екологичните стандарти, посочени в законодателството. Другите условия са свързани с разпоредбите на Закона за държавните помощи.
Запазват се действащите в момента разпоредби на закона да не се насърчават инвестиции в изпълнение на приватизационни договори. Това ограничение ще важи и за изпълнението на компенсаторни (офсетни) споразумения или концесионни договори. Не се насърчават и инвестициите в предприятия в затруднение, както и в ?чувствителните сектори? от преработващата промишленост ? стоманодобив, корабостроене, производство на синтетични влакна и отбранителната промишленост, в съответствие със Закона за държавните помощи.
Предлаганите от правителството изменения и допълнения в Закона за насърчаване на инвестициите са подкрепени от членовете на Съвета за икономически растеж. С тях ще се оптимизират и функциите на Българската агенция за инвестиции като се поставя акцент на инвестиционния маркетинг и засиленото представяне пред бизнеса на възможностите за инвестиции в отделните региони.
Източник: IDG.BG
Държавата ще подпомага инвеститорите, които назначават млади специалисти и стажанти
1 декември 2006, 10:23
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!