Това е фалшификат, но малцина ще усетят това, обяснява "Асошиейтед прес" и описва: "Отпечатъкът е грапав, хартията изглежда убедителна на пипане, а и върху банкнотата има достатъчно водни знаци и други отличителни белези, които могат да минат в някой плод-зеленчук в Детройт." Не е толкова добра, но един американски гражданин сигурно би приел такава пара, обяснява Чобанов, главен касиер в БНБ и експерт по фалшификатите.
"Тази република на имитациите играе основна роля в балканския пазарлък - може да намерите за 35 долара парфюм "Шанел №5" от 150 долара или да се сдобиете с последния диск на Еминем срещу 3,5 долара. Парите менте също са спомогнали страната да се сдобие със слава. Сега, когато в обръщение е общата европейска валута, подмолните фалшификатори са съумели да останат една крачка пред технологията и закона и са добавили към арсенала си и банкноти от 100 евро. А според Интерпол и американските слецслужби 100-те долара съперничат на онези, печатани от държавата", коментира "АП".
Агенцията цитира и полк. Румен Миланов, който оглавява НСБОП. "Не можем да се борим срещу тях. Това е много затворено и прикрито общество. Тези престъпници са много способни и практически невидими", казва той. Напоследък полицията проведе няколко тайни операции в София и Варна, завършили с ареста на 18 души и конфискуването на над 1,4 млн. долара под формата на фалшиви US и евробанкноти, припомня "Асошиейтед прес".
"Но въпреки създаването на ново звено за борба с престъпността и най-големия удар по организираната престъпност след падането на комунизма, десетки фалшификатори успяват да се изплъзнат от властите, заети до гуша с наркодилъри и трафиканти на хора - както и с прочистване на собствените си редици. През последните няколко седмици за връзки с престъпния свят са уволнени 140 служители, по данни на Вътрешното министерство", информира "АП".
Агенцията цитира експерти, според които българските "производители" на банкноти работят в отдалечени гаражи и плевни, като изпозват всякакви помощни средства, включително домашни компютри, ксерокси, лазерни принтери и химикалки. Много българи се занимават с това, твърди пред "АП" журналистът на свободна практика Иван Бакалов, написал доста по темата за фалшификатите. "Тук има значително количество пари ментета, но те са с относително ниско качество - обяснява той. - Почти невъзможно е да се сдобиете с оборудване за най-майсторските фалшификати. По-лесно е да си намерите ядрено оръжие, отколкото този вид машини."
"Аксошиейтед прес" продължава: "Това обаче не е извадило фалшивите банкноти от циркулация по цял свят. През август гръцките власти заловиха над 200 000 долара, произведени в България в "разфасовка" от 100 долара. По-рано тази година полицията в Уисконсин арестува български студент на разменни начала за умишлено разпространяване на фалшиви 100-доларови банкноти, а роден в България канадец се призна за виновен в производство на ментена в Мериленд през 1999 г."
Според агенцията най-трудно било да се излъжат самите българи, които са навикнали на фалшификати от далечните времена, когато в региона циркулирали неистински монети с лика на Александър Македонски, а хората били облечени в туники. Продавачите и обикновените граждани в едно "кешово общество", където кредитните карти все още не се използват масово, знаят инстинктивно кога се опитват да им пробутат менте. Докосвам ги и усещам, че нещо не е наред, казва пред "АП" Дора Виданова от чейнджбюро на един от оживените софийски булеварди.
Това е бедна държава, където мастилото от нескопосано отпечатаната визитка на някой твой нов познат може да се изтрие в дланта ти, а хората се шегуват, че българските деца са така хубави, "защото са единственото нещо, което не правим с ръцете си", отбелязва агенцията.
Въпреки че България се смята за основен център за фалшиви пари, тя не е единствената държава, в която се произвеждат фалшификати, допълва "Асошиейтед прес". Висококачествени ментета излизат отдавна от арабския свят и Колумбия, където фалшификаторите са развили до съвършенство уникална технология - да избелват банкнотите от 1 долар и да печатат върху тях стотарки. Но българската амбициозна експанзия в евробанкнотите вдига летвата в битката на фалшификаторите, коментира агенцията. "Доларът все още е световната пара и затова най-големите "производители" се задържат толкова време при него - обяснява Бакалов, журналистът. - Сега еврото е втората по мащаб световна валута и те ще му обръщат все повече и повече внимание."
Миланов, чиито следователи работят в тясно сътрудничество с US тайните служби, казва, че базата данни на американската агенция е пълна догоре с образци от българските фалшиви пари, заключава авторът на материала. "Имаме своите информатори, но внедряването в тези банди не е лесно - обяснява шефът на антимафиотите. - Предизвикателството пред нас е да ги хванем на местопрестъплението."
Виж още:
Отделът за фалшификати в US Сикрет сървис
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!