Р однини на българските медицински сестри са получили визи и на 9 януари ще пътуват за Либия, съобщи пред БТА Цветанка Сиропуло, снаха на медицинската сестра Валентина Сиропуло.
Роднините са получили разрешение за свиждане и ще посетят подсъдимите в затвора.
Държавата и институциите не трябва категорично да отричат и отхвърлят всичко, което е направено досега, защото стъпките, предприети през последните години, са били обсъждани с доста международни институции и формации и не е направено нищо под натиск или самоцелно, заяви председателят на парламентарната група на НДСВ Анелия Мингова.
Ако вървим по пътя да отчитаме грешки, няма да намерим верния тон и подход за решаване на проблема, каза тя в коментар на изявлението на президента Георги Първанов във връзка с процеса.
Трябва да се засилят паралелно юридическият и политическият натиск за благоприятното решаване на казуса, смята Мингова.
Експертите по международно право е нужно да се произнесат дали да се предприемат стъпки за пренасяне на процеса от Триполи в друга държава, а нашият парламент чрез българските евродепутати е необходимо да наложи приемането на резолюция по проблема от ЕП, поясни тя.
Документ с обща европейска позиция би задействал механизма за решаване на казуса, който се превърна в голяма политическа драма за държавата ни и в лична за медиците ни в Либия, допълни Мингова.
Тя заяви, че остава оптимист за изхода от процеса и за неизпълнението на смъртните присъди, но подчерта, че след като страната ни е член на ЕС може да се работи много по-активно, с повече гласност и ангажиране на повече международни институции.
От близо осем години насам Либия държи за затворници шестима чуждестранни медицински работници по изфабрикувани обвинения в умишлено заразяване на над 400 либийски деца с вируса на СПИН, пише вестник "Бостън глоуб" в редакционна статия за процеса срещу петте български медицински сестри и палестинския лекар, озаглавена "Изкупителните жертви на СПИН-а в Либия".
През периода, откакто шестимата медици са в затвора, решенията на либийския ръководител Муамар Кадафи да се откаже от ядрените оръжия и да изплати обезщетения на семействата на жертвите при взривяването на самолет над Локърби, Шотландия, доведоха до възстановяване на дипломатическите отношения със САЩ, припомня американският ежедневник.
"Бостън глоуб" подчертава, че сега администрацията на президента Джордж Буш трябва да използва без много шум влиянието, което има върху Либия, за да я убеди да освободи петте българки и палестинеца възможно най-скоро.
След като излага основните факти по случая, вестникът цитира думите на американския държавен секретар Кондолиза Райс, произнесени след повторното осъждане на смърт на медиците, че "това са хора, които заслужават да си отидат у дома и ние сме много разочаровани от тези присъди".
В тази връзка "Бостън глоуб" призовава Държавния департамент да даде на Кадафи ясно да се разбере, че едни наистина нормални отношения между двете страни ще са възможни едва когато шестимата бъдат освободени.
Дипломатическите действия са необходими не само за да бъде отменена тази пародия на правосъдие, но и за да бъде отклонена заплахата, която представлява този случай за желанието на здравните работници да работят в чужди държави, които се нуждаят от техните умения, подчертава вестникът.
Не трябва да бъде допуснато взимането на изкупителни жертви от страна на Либия да доведе до увеличаване на ужасяващия брой жертви, които СПИН вече взе, предупреждава "Бостън глоуб".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!