- Издателите започнахте протест срещу предложението на бюджетната парламентарна комисия за ДДС от 20% върху книгите и учебниците. Кои са мотивите за недоволството ви, г-н Вагенщайн?
- Ние твърдим, че образование и знание не бива да се облагат с данъци. Така се получава един вид данък върху четенето. Като тенденция се откроява все по-ниската грамотност, все по-малкото купуване и четене на книги, което е много опасно в перспектива.
Това в европейските страни, към които ние се стремим, хората отдавна са го разбрали. Във всички тези държави има различен подход към облагането на книгите - от 0% до средно 6-7%, но в никакъв случай 20%, както се иска при нас.
Дания е единствената държава, в която този данък е както може би ще стане в България. Правителството в Копенхаген обаче отпуска огромни суми за закупуване на книги за библиотеките.
По този начин издателствата косвено са подпомогнати от държавата. А ние тук трябва да съществуваме въпреки държавата, въпреки враждебната среда, в която сме принудени да издаваме нашите книги.
- Но депутатката от НДСВ Татяна Калканова твърди, че 20-процентната ставка за ДДС върху книгите се налага заради изискване на ЕС...
- ... Ако оправданието на народните представители е такова, то нека да вземем за пример европейската практика. В България много неща правим с лекота както са в ЕС - в областта на енергетиката, на транспорта, на селското стопанство.
И когато се стигне до четене, до наука, до информация, изведнъж се разсейваме и се оправдаваме, че сега не му е времето, че има по-важни неща. Тук дори не става въпрос за някакви пари, които да са интересни на бюджета на държавата.
Ние сме малък бизнес. Ако се премахне ДДС върху книгите, това почти няма да се усети от хазната.
Вие и в момента плащате ДДС в размер на 20%, а промяната е такъв да бъде налогът и за учебниците.
- Да, ние плащаме 20% ДДС. Толкова, колкото е за бирата, за чорапите и каквато стока си харесате. Искането на бюджетната комисия е от 1 януари 2007 г. да се въведе този данък върху и без това много скъпите учебници, с което само допълнително ще се вдигне цената им.
Държава, която облага образованието на децата си с налози, не може да се нарече цивилизована. Не от това трябва да печелят управляващите.
Всъщност, статистиката е доста отчайваща. Има много случаи, в които учебници на децата дори не се купуват. Просто родителите не могат да си позволят този харч.
А това е факт, върху който управляващите трябва да се замислят. Учебниците също са пазарен продукт и са скъпи за изработване. Особено ако са цветни и са по стандартите.
Сега доста ученици преписват учебниците, ксерографират ги и т.н. Трябва да си дадем ясна сметка докъде води всичко това в перспектива.
- Представители на стачкуващите издателства съобщиха, че ако се премахне ДДС върху книгите, те ще поевтинеят с 10%, такава ли е и вашата сметка?
- По приблизителни изчисления, би трябвало книгите да поевтиният. Ние, по-скоро искаме да се стопира тенденцията към увеличаване на цените на книгите, която ще продължи неминуемо поради по-скъпо струващите хартия, на печатни услуги и т.н.
Ако ДДС бъде редуциран, това поне за известно време ще спре поскъпването на книгите, тъй като България е държава с ниски цени в сравнение с Европа. Това е защото хората много трудно могат да си ги позволят. С този данък се облагаме не ние, а купувачите и читателите.
- Ако бъде гласуван ДДС от 20% за и за учебниците, колко предвиждате да се увеличат цените им?
- Ако това стане, ще се вдигне цената според световните цени на хартията, а те непрестанно се движат нагоре.
- Да, но една книга в Париж или в Ню Йорк да речем, струва в пъти повече отколкото е при нас, малко хора в България могат да си позволят толкова скъпа покупка.
- Така е. Разликата е, че в градовете, които изброихте, и заплатите на хората са по-високи. Тук в пъти по-малко се купуват книги, отколкото в Европа или в САЩ.
България винаги е искала да се слави като държава на културните и четящите хора. Навремето се твърдеше, че у нас се четат 10 пъти повече книги на глава от населението, отколкото в Германия, сега е точно обратното.
- Все пак продавачи на книги твърдят, че хората купуват стоката им. Освен това напоследък се издават много заглавия.
- Много книги се издават наистина, но техните тиражи стават все по-малки. И така както ви изглеждат много, те са в пъти по-малко от онези, които се появяват в книжарниците в Германия например.
Освен това българският пазар е изключително малък. Ние се борим за 5% от населението, което редовно купува книги.
Не е лесно да просъществува българското книгоиздаване и държавата вместо да пречи, би трябвало да се грижи за лицето на националната си култура.
- Премиерът Сергей Станишев е събрал министри заради споровете по ДДС и е много вероятно мнозинството да приеме проект на МС за ставка 7% в туризма. Нямате ли и вие шансове да получите такъв размер на налога?
- Ако 7% се сложи по цялата верига на производство на книгата, това е един възможен вариант. Тук не става въпрос за пари, а данъчната администрация се затруднява да изчислява различни ставки.
Тъй като в туризма е 7%, ако книгите се приравнят към него, това би било улеснение. Защо една държава, която не облага хазарта с ДДС, облага с такъв данък четенето?!
- Ще направите ли книга на позора с имената на всички депутати, които ще гласуват за 20% ДДС върху книгите?
- В тази книга на позора, ако се направи за последните 15 години, на доста хора ще им бъде неприятно да видят имената си вътре. Това са хората, които не са подкрепили образованието, четенето, информацията в България.
А това е основно конституционно право на човека. Да не говорим, че ДДС не е единственият проблем на книгата, която е заобиколена от враждебна среда на ред други медии, които я конкурират.
Едно поколение е заплашено да чете все по-малко книги и хората, от които това зависи не си дават сметка, какви последици може да има от неграмотността и от загубата на навика за четене. Това би било фатално и една вековна култура ще бъде съсипана за няколко десетилетия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!