Д рехите, подобно на кремовете против изгаряне, притежават ултравиолетов слънцезащитен фактор - UPF. Той измерва колко ултравиолетова светлина преминава през дадена материя и обхваща както UVA-, така и UVB-лъчите. Обикновена бяла памучна тениска например има UPF 7, което означава, че 1/7 от светлината преминава през материята.
Ако памучната тениска е с тъмен цвят - тъмнозелено, синьо, червено или черно, нейният ултравиолетов защитен фактор се повишава на 10-15, тъй като тъмните цветове имат способността да поглъщат UV-радиацията в по-голяма степен, отколкото светлите, и да осигуряват по-висока защита.
Когато са мокри пък, тъканите губят половината от ултравиолетовия си защитен фактор. Друго правило е, че колкото по-стегната е плетката на тъканта, толкова по-голяма защита осигурява тя.
Прането повишава ултравиолетовия защитен фактор на дрехите от естествени материи, тъй като фибрите прилягат по-плътно. Синтетичните материи като полиестер, полиамид и найлон имат UPF 20+. Синтетиката обаче се прави от петрол и куп други токсични химикали, а носенето й през лятото си е направо изпитание за духа и тялото.
Смята се, че дълъг панталон от тъмен деним осигурява най-добра защита от слънцето, тъй като има UPF 1700, което на практика означава, че никаква слънчева светлина не може да премине през него. Тъмното кадифе пък осигурява UPF от около 50.
През 90-те отначало в Австралия, а после и на други места по света, започват да се промотират слънцезащитните дрехи. Именно за тях са създадени стандартите за ултравиолетовия защитен фактор, а UPF 50 е най-високата стойност, към която могат да се категоризират дрехите. Тя означава, че материята абсорбира 98% от UV-радиацията.
И все пак лято е и в умерени дози слънцето е полезно и здравословно. Ленен панталон, памучна тениска и копринена кърпа за главата са добър вариант за сезона. И трите материи са естествени, държат прохладно и са идеални за справяне с летните жеги. Освен това при производството на лен и коприна не се използват вредни химикали.
С тениските от биопамук на "Горичка" отпада и моралният проблем, свързан с огромните количества пестициди, използвани при конвенционалното отглеждане на памука. А и обикновеният памук, за разлика от биопамука, се третира с химикали за избелване, при което се разрушават лигнините (вещества, имащи свойството да поглъщат UV-радиацията).
Въпреки че е тънка и ефирна, естествената коприна съвсем не е за подценяване, тъй като тя притежава вродена лъскавина, която отразява слънчевите лъчи.
Ленът е бил предпочитана материя още по времето на древните египтяни, тъй като охлажда тялото, абсорбира влагата и има антиалергични свойства. Явно тези му качества започват да се ценят все повече и в днешно време, защото поне това лято не можем да се оплачем от липсата на лен по магазините.
Бамбукът е друга материя, подходяща за сезона, тъй като има антимикробни свойства. За разлика от другите антибактериални тъкани, които за целта се третират с коктейл от химикали, бамбукът естествено предотвратява развитието на всякакви гъбички и бактерии. Той е антистатичен, позволява циркулацията на въздуха и предотвратява лошите миризми.
Бамбукът има и естествена UV-защита UPF 18, което означава, че спира 94% от UVA-лъчите и 93% от UVB-лъчите. Като се има предвид, че вече има и български фирми, произвеждащи текстил от бамбук (като например бамбуковите чорапи на "Фазан" и бамбуковата серия кърпи на "Яна-Панагюрище"), нищо чудно скоро да имаме пълна гама от екодрехи.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!