Д окато не бъде измислен по-ефикасен начин, даряването на органи остава най-добрият животоподдържащ начин за хората, които очакват бъбрек, черен дроб или сърце.
Дългото чакане за трансплантация
е всеобщ проблем за европейския континент.
В Испания например честотата на присажданията е 34 на 1 млн. души. Това може да изглежда малко, но е най-високото ниво в Европа. Следват Португалия, Франция и Италия.
Драматично е обаче положението в Полша. В момента 182 души там очакват присаждане на черен дроб, но през април са били направени едва 9 операции - с 13 по-малко отколкото през месец януари.
Списъкът с нуждаещи се не спира да нараства, като проблемът при другите органи е още по-тежък. 1217 очакват присаждане на бъбрек, а 243 очакват сърце.
В действителност проблемът е в това, че общественото мнение е по-скоро негативно настроено към даряването на органи и семействата на потенциалните донори
отказват по-често, отколкото преди години
Истински скандал избухна тази зима, когато във Варшава бе задържан хирург. Той бе обвинен в това, че е причинил смъртта на пациент, който очаквал присаждане на сърце под претекст, че семейството на болния отказало да даде подкуп.
Въпросният лекар бе оневинен наскоро, но съмненията около хирурзите по присаждания в Полша остават.
12 хил. души във Франция очакват присаждане на орган, като през 2006 са били направени малко над 4000 трансплантации. 229 души са починали, защото органите не са пристигнали навреме.
Мнозинството французи обаче са положително настроени към даряването на органи. 85% заявяват, че са готови да дарят орган, но много малко от тях са го заявили на близките си или са титуляри на донорска книжка.
Затова и Асоциацията за даряване на органи и тъкани France-ADOT лансира кампания, насочена към младите хора. Представители на асоциацията провеждат редовни срещи с ученици, за да им разясняват какво точно представлява трансплантацията и кой може да става донор.
14-годишната Каролин по време на една от тези срещи пита: Бих искала да знам дали може да стане донор човек, който почине със здрави органи, но не е казал ясно дали иска органите му да бъдат дарени и при положение че семейството му е съгласно?
Йоланд Бертран-Лаборд, председател на France-ADOT за Париж, отговаря, че според френския закон, ако не е намерена някаква следа от противопоставянето на този човек, се иска от семейството не да решава вместо него, а
да свидетелства за мнението на починалия
В момента, когато стане ясно, че мнението е било положително, законът позволява даряването на органи.
Според приетия през 2003 г. закон за трансплантациите у нас съгласието или несъгласието за вземане на органи се изразява писмено пред семейния лекар.
Това означава, че вземането на органи може да стане само ако в здравноосигурителната книжка на човека, който е починал, е вписано неговото съгласие и името му фигурира в регистъра на Изпълнителната агенция по трансплантации.
Нарастващата необходимост от органи за трансплантация, за да бъдат спасявани човешки животи, доведе до промени в закона.
Според тях, ако починалият човек не е дал изрично несъгласие и не е подал декларация в общината,
последна дума имат неговите близки
При трагичната равносметка на средногодишно 1500 души, които загиват по пътищата, проблемът с донорството у нас е наистина голям и изглежда неразрешим.
Статистиката от края на миналата и началото на тази година показва, че за 2006 г. са направени едва 45 операции за присаждане на органи. Чакащите са много повече - над 650 души.
Някои предприемат рисковани действия за решаване на жизненоважния проблем отивайки в страни като Пакистан. За година и половина в пакистански болници са починали 7 българи след бъбречни трансплантации.
Други прибягват до донорството на своите близки, които даряват органи. Според закона
донор в България може да стане и жив човек,
при условие че трансплантацията е предназначена за съпруг, брат, сестра, син или дъщеря.
Системата е така уредена, че Агенцията по трансплантация решава в коя болница да отиде дадения орган.
Всяка болница има листа с чакащи и на основата на списъците се преценява кой има най-спешна нужда, но допълнително лекарите трябва да преценят дали нуждаещият се пациент има добра съвместимост с донора.
В резултат на медицинската практика се установява, че болниците са специализирани по отношение на трасплантациите. Например болница "Лозенец" и "Александровска" са сочени като най-добрите за присаждане на черен дроб, а "Пирогов" - за трансплантация на бъбреци.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!