Д ългогодишният съюзник на US президента Джордж Буш - Том Дилей, който бе обвинен в незаконно финансиране на предизборна кампания в Тексас, обяви, че окончателно се отказва от поста водач на републиканското мнозинство в Камарата на представителите на Конгреса на САЩ.
Той потвърди публично решението си пред телевизионните камери на пресконференция в родния си избирателен окръг в град Шугър ленд в Тексас.
Призовавайки изборът на нов водач да се състои възможно най-скоро, той изтъкна, че постът е твърде важен, за да бъде оставен в неяснота дори за няколко месеца поради лични проблеми.
58-годишният Дилей, който ръководеше с желязна ръка републиканското мнозинство в Камарата от три години насам,
подчерта, че през тези 21 години, прекарани в Конгреса на САЩ, винаги е действал етично, според правилата на Камарата и законите на страната.
В отделно писмо до председателя на Камарата Денис Хастърт той добави, че ще продължи да се бори да очисти името си от неоснователните обвинения и ще се кандидатира за своето място в Камарата, което подлежи на обновяване на междинните избори през ноември 2006 г.
Дилей бе принуден да се оттегли временно от лидерството на републиканското мнозинство в Камарата през септември м.г., след като бе обвинен в незаконно финансиране на предизборна кампания в родния си щат, но до вчера се опитваше да се върне на поста.
Решението да се откаже бе взето под натиска на все по-голям брой републиканци, настояващи да се оттегли окончателно. Петиция в този дух бе разпространена от група републиканци в Камарата в петък.
Внезапен завой настъпи и в позицията на Белия дом,
който, след като многократно заявяваше, че президентът продължава да подкрепя Дилей, вчера разпространи декларация, че одобрява оттеглянето на му:
"Уважаваме решението на конгресмена Дилей да постави на първо място интереса на американския народ, на Камарата на представителите и на Републиканската партия", заяви Ерин Хийли, говорителка на Буш.
Конгресменът Рой Блънт, който временно заместваше Дилей, вероятно ще се кандидатира за поста, когато Хастърт насрочи гласуването. Друг вероятен претендент е конгресменът Джон Бунър.