Д ен след като съпругата му изведе от Либия осъдените на доживотен затвор български медици, френският президент Никола Саркози се срещна с ръководителя на джамахирията Муамар Кадафи.
Посещението е насочено към изглаждане на взаимоотношенията, след като бе решен дипломатическият проблем, който препятстваше диалога между Либия и Запада, отбелязва Ройтерс.
Саркози и Кадафи се срещнаха в шатра в резиденцията на либийския лидер в Триполи. Щастлив съм, че съм във вашата страна, за да говорим за бъдещето, написа френският държавен глава в книгата за гости.
Домакинът му показа и бившата си къща, която бе разрушена при американска бомбардировка през 1986 г.
При атаката загина осиновената дъщеря на либийския лидер, а полуразрушената сграда бе запазена като паметник. Двамата лидери се снимаха отпред на фона на скулптура с юмрук, който е стиснал US самолет.
Като акцент от визитата се сочи подписаният от двете страни меморандум относно ядрената енергетика за граждански цели, предаде Франс прес. Той предвижда на Либия да бъде доставен атомен реактор за обезсоляване на морска вода, която да бъде годна за пиене.
Клод Геан, който участва и в мисиите на френската първа дама, подчерта, че става дума само за "определяне на целта", защото предстои още много работа, за да се проучи осъществим ли е този проект.
Реакторът може да бъде доставен от френската компания "Арева", намекна главният секретар на Елисейския дворец. Според него споразумението изпраща много силен сигнал и означава, че страна, която зачита международните правила,
може да има ядрена промишленост за граждански цели
Във Вашингтон представител на американското правителство, цитиран от Ройтерс, заяви, че от пръв поглед САЩ нямат възражения срещу споразумението. След като то не включва опасна част от ядрения цикъл, ние нямаме проблем, отбеляза той.
Според агенция АП Саркози е обещал да насърчи развитието на отношенията с Триполи като награда за освобождаването на петте български медицински сестри и палестинския лекар.
Франция и Либия потвърждават своето желание да дадат нов импулс на двустранните връзки и да изградят стратегическо партньорство между двете държави, се казва в съвместно изявление на двамата лидери.
Страните подписаха още споразумения за насърчаване на сътрудничеството в области като борбата срещу тероризма, изследователската дейност, образованието, икономиката и миграцията, се посочва в документа.
В текста се призовава също така към стабилност в Судан и Чад и се подчертава необходимостта от сътрудничество за решаване на въоръжените конфликти на африканския континент, допълва БТА.
Междувременно държавният секретар на САЩ Кондолиза Райс обяви надеждата си скоро също да посети джамахирията. Нямам конкретни намерения, нито дата, но със сигурност се надявам да отида в Либия, каза първата дипломатка пред американското арабскоезично радио Сауа.
Либия взе важно стратегическо решение да премахне оръжията си за масово унищожаване и като резултат "пое по път, който
води в страната западни компании, които преди не можеха да инвестират
там", поясни Райс. Знам, че американските компании проявяват силен интерес да работят в Либия, посочи тя.
След като през 2003 г. Триполи призна вината си за атентата над Локърби и изплати обезщетения за жертвите, се увеличиха чуждестранните инвестиции в либийския петролен сектор, който е единствената значителна индустрия в северноафриканската страна и носи по-голямата част от нейния брутен вътрешен продукт (БВП), коментира АП.
Ройтерс отбелязва, че Либия настоява за посещение на Райс в Триполи, тъй като тази визата ще е явен знак за подобрените контакти между двете страни.
Преди две седмици президентътДжордж Буш предложи настоящия зам.-шеф на дипломатическата мисия на САЩ в Тел Авив Джийн Крец за посланик на САЩ в Триполи, припомня Франс прес. Номинацията обаче трябва да бъде утвърдена от Сената.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!