Р уският първи вицепремиер и фаворит за президентските избори Дмитрий Медведев пристигна в Белград, където разговаря със сръбския президент Борис Тадич, предаде ИТАР-ТАСС.
На разговорите присъстваха външните министри на Русия и Сърбия Сергей Лавров и Вук Йеремич.
По време на петчасовото си посещение в Белград Медведев, който е в Сърбия в качеството си на председател на Съвета на директорите на "Газпром", разговаря със сръбските ръководители за Косово, за икономическото сътрудничество, особено в областта на енергетиката, и за развитието на двустранните отношения като цяло.
Русия активно подкрепя искането на Белград за възстановяване на териториалната цялост на Сърбия и възстановяване на суверенитета на страната, каза Лавров в интервю за телевизия "Русия".
Недопустимо е, когато за първи път в следвоенната история държава-член на ООН бе разчленена въпреки всички принципи, всички устои, които досега бяха прилагани при уреждането на териториални конфликти, каза той.
Не знам какви са реалните мотиви на САЩ и на редица европейски страни, които от самото начало говореха за неприемането на каквато и да е друга развръзка освен независимост на Косово, но това внесе в ситуацията в Европа огромно и все още не проявило се докрай напрежение, и това е факт, отбеляза лавров.
Медведев потвърди, че Русия и Сърбия ще координират усилията за разрешаване на косовския проблем. Той изрази увереност, че самопровъзгласяването на независимост на Косово ще се отрази на други държави.
Отбелязахме, че обявяването на независимост на Косово реално усложни ситуацията в областта, в Югоизточна Европа и ще се отрази на всички други региони, други държави, в които стои остро въпросът за статута на отделни териториални образувания, заяви Медведев след срещата си със сръбския премиер Воислав Кощуница.
Руският вицепремиер подчерта, че провъзгласяването на независимост на Косово практически нарушава всички международни документи.
По същество предприетите действия разрушават международната система за сигурност, създадена от човечеството преди повече от 100 години, посочи Медведев, който заяви, че Русия ще се придържа към принципната позиция за единна Сърбия.
Изхождаме от това, че Сърбия е единна държава, чиято юрисдикция се простира на цялата й територия и в бъдеще ще продължим да се придържаме към тази принципна позиция, каза Медведев на срещата с Кощуница.
Сърбия и Русия ще продължат "съвместната си борба в Съвета за сигурност на ООН" за отмяна на акта за самопровъзгласяване на независимост на Косово, заяви на свой ред Кощуница, който благодари на Москва за подкрепата.
"Това е възможност да благодаря на руския народ и в частност на неговия президент Путин за подкрепата. Това означава, че Русия признава Сърбия в съществуващите й граници", каза Кощуница.
Той отбеляза, че неговата страна ще иска да бъдат отменени всички решения, приети за създаване на фалшива държава на нейна територия.
Русия и Сърбия подписаха споразумението за строителството на газопровода "Южен поток", предаде ИТАР-ТАСС.
Споразумението за сътрудничество между "Газпром" и държавното предприятие "Сърбиягаз" за реализацията на проекта за строителство на газопровод за пренос на природен газ през територията на Сърбия бе подписано от президента на "Газпром" Алексей Милер и от генералния директор на "Сърбиягаз" Саша Илич.
ИТАР-ТАСС цитира Медведев, който е изразил увереност, че споразумението между Русия и Сърбия за строителството "Южен поток" ще повиши енергийната сигурност на Европа.
То работи за интересите на Русия и Сърбия, и поставя основите на режима за енергийната сигурност в обединена Европа, заявил Медведев.
Прессекретарят на "Газпром" Сергей Куприянов обясни, че "Газпром" и "Сърбиягаз" ще основат съвместна компания за подготовка на технико-икономическата обосновка на бъдещия участък от газопровода и неговото строителство.
Куприянов посочи, че от момента на подписване на споразумението има срок от три месеца за създаване на компанията, след което 18 месеца за разработка на технико-икономическата обосновка.
Строителството трябва да започне не по-късно от 24 месеца от началото на технико-икономическата подготовка.
Преди месец Русия и Сърбия подписаха стратегическо междуправителствено споразумение в нефтената и газовата област за срок от 30 години с последваща възможност за продължаване на всеки пет години.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!