Р ешена съм да се боря докрай за правата си, на никого не преча със забрадката си - тя е моят религиозен символ, както кръстчетата, които носят съучениците ми.
Такава е позицията на 17-годишната Михаела Величкова, която иска да изповядва своята религия - исляма - и в училище.
Едва през есента ще се реши окончателно дали тя и съученичката й Фатме Кехайова от смолянската професионална гимназия по икономика "Карл Маркс" ще бъдат задължени да
свалят кърпите от главите си пред училищния праг
Още преди месец стана ясно, че въпреки вътрешния правилник, двете момичета продължават да ходят със шамии в смолянското училище - едната от около три години, а другата от няколко месеца.
До края на учебната година остават броени дни, а в гимназията очакват становището на образователното министерство и решението дали подобна забрана би се изтълкувала като дискриминация.
Случаят придоби по-голяма публичност, след като местната неправителствена организация в града "Обединение за ислямско развитие и култура" (OIRK.org) внесе жалба в Комисията за защита от дискриминация.
Оплакването е срещу учебното заведение, което според организацията е въвело задължителна униформа за възпитаниците си, за да попречи на ученички, изповядващи исляма, да носят установеното от корана облекло.
Според директорката на гимназията Мария Томова униформата - черни панталони, бели ризи и червени пуловери, е въведена преди повече от две години, а тя е отправила питане до министъра на образованието във връзка със забрадените момичета през октомври 2005 г.
Томова ще изчака и становището на Комисията за защита от дискриминация(Kzd-nondiscrimination.com), която беше сезирана по случая. Единствената ни цел е да всички близо 700 ученици да спазват вътрешния правилник на гимназията, коментира тя.
Просветният министър Даниел Вълчев публично се обяви срещу това ученици да носят в клас фереджета и други религиозни атрибути.
И дума не може да става, категоричен бе той.
"В България образованието е светско, има достатъчно религиозни училища. Който има такова желание, да отива да учи там", отсече той.
По думите му у нас има три мюсюлмански учебни заведения и няма никаква пречка момичетата да се обучават там.
Неговото становище, наред с позициите на Дирекцията по вероизповеданията и главния мюфтия, е изпратено в комисията, чието решение според уверението на председателя й Кемал Еюп може да се очаква до 15 юли.
Еюп не изключва възможността освен решение по конкретния казус, комисията да излезе с предписание за принципното решаване на въпроса от страна на изпълнителната власт - например учениците да не носят отличителни значи за принадлежност към някаква религия.
В интервю за Express.bg той обаче заявява, че е недопустимо да се афишира принадлежността към дадена религия в училище и в държавните институции.
Според председателя на парламентарната комисия по правата на човека и вероизповеданията проф. Огнян Герджиков две ученички проявяват "някакъв фанатичен каприз, който няма място в българското светско образование".
Ако момичетата подадат жалба в Комитета по правата на човека на ООН по този случай, тя ще бъде решена против България, прогнозира обаче председателят на Българския хелзинкски комитет (BGHelsinki.org) Красимир Кънев.
Михаела твърди пред "Дарик радио", че през 2003 г., след запитване до тогавашния министър на образованието, е получила разрешение да посещава училище със забрадка.
"Не мисля, че сега трябва отново да ми се забранява това мое право. Редовно ходя с униформа в училище и кърпата не й пречи", смята Михаела.
Тя отрича родителите й да са получавали пари от ислямски организации, за да носи дъщеря им забрадка в час. И подчертава, че
държи на светското образование
"В началото ми се подиграваха, но това не е толкова важно. Казваха, че съм от секта, но не им обръщах внимание. Сега имам много приятели в училище", разказва тя в интервю за "168 часа".
Човек трябва да падне много ниско, за да постави материалното над духовното, категорична е пък Фатме в отговор на въпроса дали семейството й е спонсорирано с религиозни цели.
Според нея ислямът не означава поробване за жената. Запитана за връзките им с Обединението за ислямско развитие и култура, момичето казва, че там получават религиозно образование.
"Семейството ми е мюсюлманско, но не мога да науча всичко от нашите. На форумите на обединението научих много нови неща за исляма и мисля, че вече съм на по-високо ниво в религията. От обединението ми помогнаха да остана в училището. Оказват ни подкрепа", обяснява тя.
Самото обединение гледа на себе си като на "необходима възпитателна институция, която да изгради сред мюсюлманите истинската ислямска личност". В сайта си организацията твърди, че основният мотив за създаването й е непознаването на същността на религията от мюсюлманите.
"Има я институцията - мюфтийство, но тя се занимава предимно с административните дела. Ние ще работим с хората за тяхното усъвършенстване по отношение на религията - да я познават, разбират и прилагат", пише там.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!