Р аботничките в италианското предприятие "Еврошуз" в Дупница, където за няколко дни станаха два смъртни случая, са отработвали времето, през което ходели в тоалетна, установи проверка на Областната инспекция по труда в Кюстендил, предаде БТА.
Жените били задържани допълнително всеки ден по 15 минути, твърди директорът на инспекцията Галина Тодорова. Проверяващите наредили да бъдат изплатени всички отработени часове извън нормата.
Условията на труд в предприятието били тежки, а дневната норма - 450 обувки, разкрива в. "24 часа". Лекари от спешния център в Дупница твърдят, че всекидневно изпращат във фирмата по две линейки заради чести припадъци на работничките.
Лични предпазни средства и работно облекло не са били осигурявани, установили още от инспекцията. Измерване на токсичността не е правено от 2003 г. Констатирани са общо 20 нарушения, съставени са пет акта.
Две сестри, работещи в "Еврошуз", починаха внезапно в продължение на две седмици. 43-годишната Павлина Любенова издъхнала в понеделник малко след сутрешната почивка.
12 дни преди това сестра й Райна почина в неврологичното отделение на дупнишката болница, след като получила инсулт по време на работа. Прилошало й, докато се връщала към работната си маса след почивката в 10.15 ч.
"Еврошуз" е собственост на италианеца Клаудио Мароки. Предприятието съществува от 14 години в Дупница и в него работят 1500 жени.