Екатерина Бончева е родена в София. Завършила е психология и философия. Работила е в психолаборатория, във вестник "АБВ" и в. "Демокрация". От 1992 г. започва работа в радио "Свободна Европа", където води коментарно политическо предаване. Ръководила е пресслужбата на служебното правителство на Стефан Софиянски, пресцентъра на СДС за втората кампания на кандидата за кмет на София Софиянски и предизборния щаб на Български народен съюз за парламентарните избори през 2005 г. Съавтор е на сборник от документални разкази за концлагерите в България "Българският ГУЛАГ. Свидетели" (1991). Подкрепя акцията "Чисти гласове" на Българската медийна коалиция за отваряне на архивите на бившата Държавна сигурност, започнала на 30 май 2006 г. Член е на Комисията по досиетата.
Две-трети от оповестените сътрудници на бившата Държавна сигурност в БНТ са били сътрудници на Шесто управление.
Целта му е била да наблюдава и контролира потенциално най- критично настроената част на обществото - интелигенцията. Сътрудниците в БНТ е трябвало настройват общественото мнение в дадена посока.
Голяма част от досиетата на тези агенти са унищожени, но следите остават. Пример е Кеворк Кеворкян, чието досие също е било премахнато, но има данни за него, защото е подавал сведения не само за Шесто управление.
Запазва се тенденцията сътрудниците на бившата ДС в институциите да са 8-10%.
Докато в БТА имаше повече сътрудници от РУМНО, повечето сътрудници от телевизията са на Шесто управление, което е обяснимо, тъй като управление в крайна сметка се е занимавало с контрола на най-чувствителната част от обществото - това са младежи, интелигенцията, малцинствата. Като контролират тях, те контролират и цялото общество.
Аз бих се шокирала само от едно нещо - ако в някои от държавните институции, които проверяваме, няма агенти. Има хора, които са били принуждавани да сътрудничат и от това всъщност е зависело дори и физическото им оцеляване.
Цялата истина за дейността и за сътрудниците на бившата Държава сигурност никога няма да излезе, защото има твърде много унищожени документи.
В момента чувствителността на обществото към агентурното минало е доста занижена, но бавно, но сигурно започва да става чувствителна тема, каза тя.
За мен е важно да бъде показана системата на бившата ДС като част от системата на един репресивен апарат.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!