Д ве са основните теми по първите страници на британските вестници: смъртта на саудитския крал Фахд и ще бъде ли екстрадиран заловеният в Рим заподозрян за готвените атентати в Лондон на 21 юли.
"Файнаншъл таймс" води на първа страница със смъртта на саудитския крал и заглавието "Саудитците подсигуриха петролните пазари, след като Фахд умря".
Подзаглавието "Цените достигат рекордно високи нива с новината за смъртта на краля" пояснява какви точно са взетите мерки.
Вчерашното повишаване на цените е отчасти и поради проблемите с рафинериите в САЩ, но, от друга страна, Абдула е смятан за един от архитектите на политиката на страната за по-високи цени на петрола, което помага за намаляване на вътрешното напрежение в Саудитска Арабия, отбелязва финансовият всекидневник.
"Смъртта на краля - ужасното наследство на човека, който разори света" е заглавието на първа страница в "Индипендънт".
В коментар журналистът Робърт Фиск пише: "Днес след обед старият човек ще бъде погребан в покрайнините на столицата Рияд, в пустинно гробище.
Стриктната традиция на уахабитите, към които принадлежи, разбира се, много по-известния Осама бин Ладен, не позволява статуи и надгробни плочи. Фахд ще бъде положен в пустинния пясък. Никакъв камък няма да отбележи местонахождението му.
Саудитският крал Фахд почина след 22 години на трона. Неговият наследник принц Абдула официално заема мястото му утре. Но старият крал почина още през 1995 г., когато сърдечен удар го обездвижи, парализира разсъдъка му, премахна сетивата му."
В редакционен коментар "Таймс" призовава новия крал да проведе спешни реформи.
"Да поеме управлението на страната на 81 години е тежка задача за всеки. Да поеме страна размирна, стратегическа и несигурна за нейното бъдеще като Саудитска Арабия е задача, която е двойно по-трудна", пише вестникът.
Крал Абдула обаче имаше на разположение почти целия си живот за подготовка и 10 години, в които на практика управляваше. Той се оказа хитър, предпазлив и прагматичен. Никой не очаква драстични промени, прогнозира изданието.
Три са областите обаче, в които кралят трябва да отбележи напредък: демокрацията, ускоряване на приватизацията и икономическите реформи и възстановянане на стратегическия съюз с Америка.
"Полицията се страхува от спорове около заподозрения", пише в заглавие на първа страница "Гардиън" по повод на ареста в Рим на един от издирваните атентатори.
Вестникът смята, че предявяването на обвинения в тероризъм от италианците срещу Осман Хюсеин може да забави екстрадирането му в Лондон и да попречи на британското разследване.
В подобен дух е и водещата статия в "Таймс", озаглавена "Скотланд ярд се опасява, че забавянето в Италия забавя и издирването на нападателите".
Вестникът изтъква, че детективите от Скотланд ярд, които заминаха за Рим, още не са видели Осман Хюсеин.
Заподозреният свободно говори пред италианската полиция за неуспешния опит за атентат на 21 юли, но британските следователи са нетърпеливи сами да разпитат Осман и да съпоставят информацията, получена при разпита на други четирима задържани в Лондон.
"Скучния чар на британците" е заглавието на статия в "Дейли телеграф", която е посветена на проучване, което поставя Великобритания на четвърто място в света по оценка на нейните хора, култура и начин на управление, макар и да е смятана за малко скучна.
На първо място е Австралия, следвана от Канада и Швейцария. Прави впечатление, че САЩ вече не са сред първите 10 страни, както бе в предишното подобно проучване.