Трета родилка почина в София за последните два месеца. 31-годишната Даниела Димитрова е издъхнала в Първа АГ-болница "Света София", бившата "Тина Киркова".
Младата жена е починала малко след като родила второто си дете в понеделник. Бебето е в добро състояние.
Лекарите смятат, че вероятно става дума за белодробна емболия. Раждането е било със секцио и след него са настъпили усложнения.
Нищо няма да коментирам, докато не излязат резултатите от проверката, казала пред изданието шефката на родилното отделение в болницата д-р Валентина Григорова.
Познати на починалата жена разказали, че лекарите отказвали да съобщят на роднините й дори кой е водил раждането. Това означава, че най-вероятно жената не е платила за избор на екип, заключава "Труд".
При първоначалната проверка в Първа АГ болница "Св. София" не са установени административни и процедурни нарушения, съобщи по-късно за БНР доц. Лиляна Еленкова, председател на Комисията по здравеопазване към Столичния общински съвет.
Тя също заяви, че до приключване на проверката не може да се ангажира с мнение по медицинската страна на инцидента.
По случая текат проверки на Столична община и Районната здравна инспекция.
Изпълнителният директор на Агенция "Медицински одит" доц. Златица Петрова съобщи, че Агенцията се е самосезирала и извършва проверка. Инспекторите ще работят до петък и ще предоставят информацията и на националния консултант по акушерство и геникология.
Починалите родилки в Първа АГ болница "Света София" всъщност са две в рамките на месец,
съобщи директорът доц. Елиан Рачев, цитиран от сайта bolenzdrav.bg.
Първият индицент станал преди повече от 4 седмици. Родилката била от ромски произход, била напълно неграмотна, не знаела дори датата на последната си менструация и никога не била проследявана в женска консултация.
Жената починала буквално за минути след раждането. Експертизата все още не е готова, но предположенията са, че става дума за остра сърдечна недостатъчност на базата на тежка двустранна пневмония, поясни доц. Рачев. Тя самата не е знаела, че е болна и не е лекувана. Бебето било недоносено, но е стабилизирано.
Починалата в понеделник Даниела Димитрова е била с диагноза предлежаща плацента, обясни доц. Рачев и добави, че в случая няма лекарска грешка. Това било второ раждане за 31-годишната жена.
Диагнозата означава, че плацентата стои на пътя, през който детето трябва да мине по родовия канал. Поради усложнението е назначено цезарово сечение. За диагнозата се знаело още от женската консултация.
"Това е клинично здрава жена, при която операцията започва и продължава по типичен начин. Колегите изваждат новороденото и тогава настъпва тотален срив. Жената буквално за минути внезапно загива", допълни доц. Рачев. Има предположения, че родилката е получила емболия - запушване на кръвоносен съд от съсирек. То обаче трябва да се докаже от патоанатомите, които извършват аутопсията.
"Вчера разгледахме много детайлно цялата документация по случая, изслушахме обяснения на колеги. Заключението на съвета на директорите е, че поведението е било правилно. Причината ще бъде установена по-късно. Дългогодишната ни практика като специалисти сочи, че една от възможните причини е т.нар. емболия. При нея изходът най-често е летален. В миналото раждането с плацента превиа често е завършвала с огромна кръвозагуба, а повечето родилки умирали заедно с бебето", каза още шефът на болницата.
Новороденото на Даниела е момиче с тегло 3,8 кг и дължина 51 см. То е в отлично състояние, по думите на доц. Рачев.
На 24 октомври започна черната серия с починалите родилки
Тогава 19-годишната Деяна Георгиева почина от сепсис, след като 42 дни се бори за живота си, прехвърляна между четири болници - "Шейново", Инфекциозна, "Пирогов" и Александровска.
На 12 септември тя бе родила в "Шейново".
На 21 ноември отново в "Шейново" почина 35-годишната родилка Надежда Узунова, минути след като е приета в болницата.
Бебето й без жизнени показатели бе поставено на изкуствено дишане, но ден по-късно почина и то.
Според близките й жената била връщана два пъти да се разхожда, защото нямала разкритие. Те обаче подозират отново, че за отношението към нея е виновна липсата на "избор на екип".
След смъртта на Надежда в болницата бяха назначени три проверки - от Медицинския одит, Регионалната здравна инспекция, както и от полицията и прокуратурата.
Директорът на "Шейново" подаде оставка, а министърът на здравеопазването д-р Стефан Константинов предложи санкциите, които болниците плащат при смърт на пациент, да бъдат увеличени десетократно.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!