Р еферентната лаборатория в Уейбридж, Англия потвърди официално наличието на Н5N1 в трите проби на вируса Н5, изолирани от материали на умрели лебеди, намерени у нас, съобщиха от Националната ветеринарномедицинска служба (НВМС).
Пробите са положителни при лебедите, намерени в езерото на Дуранкулак, Добричка област, в язовир Цонево, Варненско и на плажа в бургаския квартал Крайморие.
НВМС предприе превантивни мерки за недопускане на разпространението на болестта по птиците на територията на страната ни. Определени са три и 10-километрови зони около местата, където са намерени умрелите птици.
Районите са обозначени, като на подходите към водните басейни са изградени временни дезинфекционни площадки и обектите се охраняват от полиция.
Регистрирани са всички птицевъдни стопанства включително и "задните" дворове в обозначените зони.
Ежедневен контрол се извършва върху здравословното състояние на домашните птици в двете зони, а придвижването на пернатите в маркираните места е забранено.
Извършва се дезинфекция на пътищата, транспортните средства и входовете на промишлените ферми.
Периодично се взимат и изпращат проби за серологично и вирусологично изследване от отглежданите домашни птици в зоните. Забранен е ловът на пернат дивеч в цялата страна.
Няколко души от разградско село, между които и две деца,
са поставени под наблюдение, тъй като са били контактни с мъртъв лебед. Това събощи директорът на РВМС в Разград д-р Ибрахим Яков.
В средата на миналата седмица децата видяли лебеда във водоема край село Владимировци, хванали го и го пуснали в курника на домашен двор в селото.
Два дни по-късно лебедът умрял. Птицата имала контакти с над 10 домашни пернати, уточни Яков.
За случая е уведомена общинската епизоотична комисия. Резулатите от изпратените проби се очаква да станат в края на седмицата.
В страната няма регистрирани случаи на птичи грип при хора, съобщиха от пресслужбата на Министерството на здравеопазването.
Ежедневно от различни райони на страната постъпват съобщения за хора с клинични прояви на респираторни заболявания.
С цел предприемане на всички възможни превантивни мерки случаите се подлагат на медицинско наблюдение и изследване, а екип от специалисти - епидемиолог, инфекционист и вирусолог, анализират и оценяват степента на риска.
От всички получени до момента съобщения няма такъв, който да отговаря на критериите за случай, съмнителен за птичи грип.
Вирусът на птичия грип се самоограничава, заяви в интервю за "Дарик радио" орнитологът Ивайло Иванов от Дружеството за защита на птиците във Варна.
Все още учените не могат да обяснят този феномен, но е факт, че на 1000 умрели птици само една-две се оказват заразени с опасния щам. В останалите случаи причината за смъртта се дължи на недонхранване заради замръзването на езерата и лишаването на пернатите от подводна растителност.
Орнитологът подчерта, че на този етап психозата "птичи грип" застрашава единствено българската икономика. Със затоплянето на времето на север от България ще мигрират над 200 000 диви прелетни, а с това психозата "птичи грип" по родното Черноморие ще отмине, прогнозира Иванов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!