"НДСВ: Тепърва ще оценяваме щетите", извежда "Труд". "Все още не може да се каже каква щета е нанесла медийната новина от Италия на НДСВ на авторитета на партията и на президентската кампания", заяви жълтият депутат Станимир Илчев, който е член на царското политбюро.
С доста некоректни средства през последните месеци бяха предварително елиминирани от президентската кампания други евентуални кандидати, каза още той.
"Фатален гол във вратата на Симеон", е озаглавен анализът в "Монитор". Шансът на Сакскобургготски да оцелее е да даде кратко и ясно обяснение пред българите, лаконичен е авторът.
"Сега повече от всякога изглежда задължително движението да излезе с достоен собствен кандидат за "Дондуков" 2. Вярно, че шансовете на НДСВ да спечели са никакви, още повече, че Сакскобургготски е окончателно отрязан от надпреварата. Но пък участието във вота е възможност за партията да се маркира на политическата сцена. И да се покаже като нормална, макар и малка формация, чийто живот не е в пряка зависимост от личните перипетии на лидера й."
"Прокурорско-царски фарс" е озаглавен коментарът в "Сега". Отбелязва се, че със скандала "Сакскобургготски-Филчев" се хвърля тежка сянка не само върху техните имена, но и върху имената на свързаните с тях институции и политици. Излизат наяве и патологиите на цялата българска държава, пише изданието и отбелязва:
"Назначаването на Никола Филчев за посланик в Казахстан безпардонно показва, че у нас продължават да се приютяват на други високи държавни длъжности професионално провалили се хора. Разследването на експремиера Сакскобургготски заради братовчед му Виктор Емануил пък изпари и последната надежда за морал в българската политика. А нашият експремиер и партиен лидер в типичния си стил отказва да носи отговорност пред собственото си гражданство."
"БСП да избере между Симеон и Европа", апелира "Стандарт". "Няма как в червената партия да не си дават сметка за политическия отзвук от разкритията за корупционните схеми на бившия ни премиер. И ако БСП пак се опита да замаже всичко с голямата баданарка в името на оцеляването на тройната коалиция, ще сгреши фатално. Защото съюзът между жълти и червени бе сключен, за да влезе България в ЕС. Сега обаче се оказва, че проблем за присъединяването ни е точно нейният член Симеон с вредните си според европейските стандарти навици да припечелва от комисионни и тайни сделки с участието на семейни фирми", отбелязва изданието.
"Кибритът му е майката", е анализът в "24 часа" на тема "Досиета". Резултатите от отварянето на досиетата авторът вижда по следния начин:
"1. Наяве ще излезе лъжата, че елитът е чист. И никой няма да повярва. 2. Тайната зависимост на елита от кукловодите ще се усили многократно. 3. Скандалът ще се разгори още повече и ще трае поне още 20 години."
Лансира се предположението, че най-ценната колекция от изнесени досиета се пази в Москва. Изходът е досиетата да се девалвират. Това може да стане чрез пълно изгаряне на останалите в МВР агентурни досиета. От този момент всяко частно притежание на досиета и всякакви публични спекулации да се превърнат в тежко престъпление, твърди авторът.
"Двамата висши прокурори отказват да напуснат", извежда "Сега". Висшите обвинители Цеко Йорданов и Ангел Илиев, които бяха приканени от главния прокурор Борис Велчев да подадат оставки до края на работния ден в понеделник, не го направиха. Така ще се наложи Велчев да използва по-тромавата и несигурна процедура за отстраняването им - дисциплинарно уволнение от Висшия съдебен съвет.
Ревизията на обвинението показа, че Йорданов често е изземвал правомощия и е разпореждал незаконосъобразни действия на прокурори от по-ниско ниво. Илиев пък най-често е нарушавал сроковете.
"Ясните правила ще върнат доверието в партиите", убеден е Йордан Цонев, заместник-председател на ДПС. В коментарната рубрика на "Труд" той казва:
"Доверието в партиите рухва не поради лоши управленски решения, а поради липса на доверие в правилата на функциониране на политическите партии и оттам на цялата политическа система. И бих конкретизирал - в онази част от правилата, която касае финансирането на политическите партии, публичността на доходите на политиците, както и защитата на лобистки интереси. Затова е крайно належащо да се приеме пакет от законодателни мерки, с които да се освети тази част от функционирането на политическата система."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!