Б ългария ще бъде успешен член на Европейския съюз. Това казала германският канцлер Ангела Меркел на премиера ни Сергей Станишев, с когото се срещнаха в Берлин снощи.
В Германия и ЕС много добре се оценява фактът, че още преди да стане член на съюза,
страната ни води ясна проевропейска политика,
обясни по-късно Станишев.
"България играе конструктивна и важна роля на Балканите като стабилизиращ фактор. Дори със статута си на присъединяваща се държава, тя активно участва в дискусиите в ЕС като страна-наблюдател на всички нива, във всички форуми за различните политики на съюза. Това се забелязва и оценява", изтъкна Станишев.
Той посочи, че разговорът с германския канцлер е преминал в много добра атмосфера и е бил много позитивен и конструктивен. Премиерът определи
посещението си в Германия като символично,
като се има предвид, че то започна на следващия ден след публикуването на мониторинговия доклад на Европейската комисия.
На срещата в канцлерството са били обсъдени въпроси, свързани с предстоящото членство на България в Европейския съюз. В тази връзка българският премиер е информирал подробно Меркел за заключенията в доклада на ЕК и за политиката на българското правителство с цел решаването на редица въпроси, които все още стоят пред обществото и държавата.
Високо оценен е бил конструктивният и динамичен подход за преодоляване на проблемите. Разисквано е било също двустранното сътрудничество. Отношенията ни с Германия са на много добро ниво, каза премиерът. Той подчерта, че ФРГ е водещ икономически партньор на България.
Търговията с Германия е над 11% от българския стокообмен,
при това тя е сравнително добре балансирана. ФРГ е на трето място по обем на инвестиции в България и интересът на германските компании нараства, заяви премиерът.
В същото време той бе категоричен, че сегашното ниво на инвестиции все още не отговаря на потенциала на германската икономика.
За мен не е съвсем естествено Германия, която е най-голямата икономика в Европейския съюз, да има два пъти по-малко инвестиции от Австрия, каза Станишев.
Той е информирал германския канцлер за политиката на правителството в областта на финансовата стабилност, бюджета, подобряването на бизнессредата.
Много германски компании вече са активни в страната ни като ЕОН, Сименс и др., добави Станишев.
На срещата са били обсъдени и въпроси за бъдещото развитие на Европейския съюз след 1 януари 2007 г., когато България ще бъде пълноправен член на съюза. Станишев е запознал Меркел с виждането на българското правителство за ролята и приноса на страната ни в ЕС.
България може да има успех в 21-ви век само като част от съюза, който трябва да стане по-интегриран във вътрешен план, по-консолидиран, по-успешен, заяви премиерът.
В разговора с Меркел, Станишев подчертал, че за България е много важно ФРГ, която е стратегически традиционен партньор, да ратифицира Договора за присъединяването на страната ни в ЕС своевременно,
за да не се създават формални, технически пречки.
Доколкото разбрах, в Германия съществува политическа воля за приключване на процеса на ратификация, особено след последния доклад на ЕК, посочи Станишев.
Българският министър-председател подарил на германския канцлер
копие на златен ритон от Панагюрското съкровище.
Така той удачно използвал последната възможност да направи подарък, символизиращ културната история на България, на Меркел преди страната ни да стане член на Евросъюза, в който при срещи между правителствени ръководители не е прието да се разменят подаръци.
Радвам се, че това е първата ни среща с българския премиер и че тя се състоя в Берлин, преди да разговаряме в Брюксел, каза и германският канцлер.
По-рано тя приветства дадения аванс от страна на Европейската комисия за присъединяването на България и Румъния. Пред комисията по въпросите на Европейския съюз в Бундестага Меркел отбеляза, че мерките, съпътстващи
присъединяването на двете балкански страни в съюза, са правилният път.
Германският вицеканцлер и министър на труда и социалните грижи Франц Мюнтеферинг заявил днес пред Станишев, че не вижда пречки пред ратифицирането от страна на Германия на Договора за присъединяване на България и Румъния към ЕС. Това съобщи пресслужбата на Министерски съвет.
На работна закуска във Федералното министерство на труда и социалното дело той приветствал бъдещото членство на България в ЕС и посочил, че процедурите в Германия ще завършат навреме, за да може Договорът да влезе в сила.
На срещата с Мюнтеферинг било обсъдено германското председателство от 1 януари 2007 г. и сложните задачи, пред които то ще бъде изправено.
Амбициите на Берлин са свързани с подновяване на дебата за ратифициране на Европейската конституция и преодоляване на застоя в реформирането на
европейските институции.
Станишев обяснил, че България иска да продължи сътрудничеството с Германия в трудовата и социалната сфера и след като страната ни стане член на ЕС, вече в общоевропейската рамка.
Той и Мюнтеферинг обсъдили въпроси, свързани със заетостта. Премиерът за пореден път уверил, че българските емигранти не са заплаха за пазара на труда в ЕС.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!