С лед покъртителната загуба за Евроконституцията на референдумите във Франция и Холандия, германският канцлер Герхард Шрьодер и френският президент Жак Ширак проведоха спешни консултации в Берлин снощи, в търсене на изход от европейската криза, информира Българската редакция на Би Би Си.
Първоначалната идея на Шрьодер за кризисна среща на петте основателки на ЕС - Франция, Италия и страните от Бенелюкс, пропадна поради отказа на Холандия, която все още преосмисля причините за отрицателния вот в четвъртък.
На срещата двамата лидери се обявиха за продължаване на процеса на ратифициране на европейската конституция, независимо от обезсърчаващите резултати в европейския конституционен процес.
Освен да обсъди бъдещето домостроителство на Европа, разговорът имаше за цел също така да потвърди, че Германия и Франция остават реална сила и двигател на ЕС.
Основна тема на консултациите беше и финансовото гарантиране на по-нататъшната евроинтеграция. То зависи непосредствено от Германия, която е най-големият нетен вносител.
Междувременно обаче германските християндемократи, които очакват да поемат властта след предсрочни избори през септември, предупредиха Шрьодер да не прави финансови обещания, а да се придържа към една "пауза за размисъл".
От предстоящото финансиране на европейската каса в Брюксел зависи и членството на България и Румъния, за което според канцлера Шрьодер важи формулата: "Договорените ангажименти се изпълняват така, както са сключени, до последната точка и запетая".
Присъединяването на двете страни, увери Шрьодер, "ще стане в срок през 2007, ако двете страни изпълнят поставените условия, защото Европейският съюз трябва да държи на думата си".
От християндемократическата опозиция обаче заявиха, че ако спечелят властта, ще изчакат първо доклада на Европейската комисия за България и Румъния, преди да ратифицират договора за членство в Бундестага.
Пред Германското радио "Дойчландфунк" Матиас Висман, един от влиятелните християндемократи, заяви: "Не трябва да се лъжем - България и особено Румъния в момента не са готови за членство. Ако те не изпълнят буквално и наблюдавани под лупа всички условия, нашите граждани няма да ни простят и най-дребния компромис".
По-нататъшното разширяване на Европейския съюз би било немислимо, ако не бъде приета европейската конституция, заяви лидерът на фракцията на социалистите в Европейския парламент Мартин Шулц в интервю за "Зюддойче цайтунг".
Изданието помества интервю и с политика от германската Социалдемократическа партия Клаус Ханш, според когото "европейските граждани са настроени много скептично към ново разширяване" и перспективата за членство на Турция е била важен фактор за отхвърлянето на конституцията от французите и холандците.
"Европа се нуждае от период на консолидиране, който ще трае много повече от пет години," изтъква Ханш.
Разговорът между Ширак и Шрьодер идва преди срещата на върха на Европейския съюз на 16 и 17 юни.
Герхард Шрьодер, който е в центъра на дипломатическа инициатива по въпроса за конституцията, трябва отново да се срещне с френския президент на 10 юни, този път в Париж, а три дни по-късно да разговаря и с британския премиер Тони Блеър в Берлин.
Франция отхвърли текста на референдум, а Германия го ратифицира, но в парламента си.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!