Новината бе съобщена от Си Ен Ен в аванс, като се цитираха източници, близки до кампанията на демократите.
По-късно сенаторът от Масачузетс, който е фаворитът на Демократическата партия за Белия дом, сам сложи край на слуховете кой ще е вторият в кандидатпрезидентския тандем и обяви, че се е спрял на съименника си Едуардс, най-достойният му съперник в предварителния вот.
Едуардс (JohnEdwards2004.com) бе на предни позиции сред претендентите за демократическата номинация и неизменно се класираше втори в първичните избори, които демократите проведоха в началото на годината.
Той спечели единствено в щата Южна Каролина, откъдето е родом, а в началото на март се отказа от надпреварата, като призна, че само Кери може да спечели срещу Буш.
51-годишният Едуардс влиза в политиката сравнително скоро - през 1998 г., когато става сенатор от Северна Каролина, а преди това натрупа милиони като адвокат с голям опит в съдебната зала.
Опонентите му го критикуват, че е случаен човек в политиката, популист и няма голям опит, особено в сравнение с настоящия вицепрезидент Дик Чейни, който бе в администрацията на Буш-баща, а днес се смята за човека, който дърпа конците в сянка.
От щаба на Кери обаче контрират, че Едуардс е популярен сред негърското население, а като юрист е защитавал интересите на обикновени хора и това също допринасяло за положителния му образ сред гласоподавателите.
Няма нужда да е експерт по външната политика и сигурността - това е специалността на кандидат-президента ни, обясняват още демократите.
(Вж. повече за него в CNN.com).
Спрягани за вицепрезидент от Демократическата партия бяха различни имена - около 30 според Си Ен Ен.
Предпочитанията на мнозина клоняха към бившата първа дама Хилари Клинтън, която в момента е сенатор от Ню Йорк.
Кери можеше да се спре и на Хауърд Дийн, който бе №1 в прогнозите преди първичните избори, преди да се провали тотално при гласуването.
Шансове заради (след)военната ситуация, в която са САЩ в Ирак, имаше и о.з. ген. Уесли Кларк, бивш главнокомандващ силите на НАТО в Европа.
Заради антивоенното минало на Кери, който навремето върнал ордените си, получени за подвизи във Виетнам, републиканците се шегуваха, че най-подходящият избор за него е прочутата актриса Джейн Фонда, също активистка срещу войната.
На една карикатура двамата дори бяха изобразени заедно, над виетнамския флаг и с надпис "Изборът на Ханой".
Преди известно време имаше дори хипотези, че може да се направи двупартиен съюз, за да се сложи край на политическото разделение в американското общество.
За целта най-подходящ изглеждаше сенаторът републиканец Джон Маккейн, също ветеран от Виентам, но той категорично отказа да измени на партията си въпреки критиките, които е отправял към Буш.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!