В началото болните дали противоречиви показания. Те разказали, че били повикани от жител на селото, за да заколят 200-килограмово теле, което агонизирало, като уточнили, че заровили месото на сметището. Група за дезинфекция веднага е обеззаразила двора на собственика, но не са открили заровеното месо.
В момента двамата са в добро състояние, като своевременно са били обхванати всички контактни, съобщи директорът на ХЕИ-Шумен д-р Живко Железов, цитиран от БНР. Той уточнява, че част от месото на телето междувременно е било продадено на преработвателен цех във варненското село Орешак, а кожата - на прекупвач от разградското село Ясеновец, но и двата обекта вече са запечатани.
От регионалната ветеринарно-медицинска служба в Разград са съобщили, че след излизането на положителните резултати от пробата за антракс в Шумен, сега специалистите от ветеринарния контрол трябва да изследват и около 200 кожи в запечатания склад в разградското село Ясеновец, където е била продадена кожата на болното теле. От "Противоепидемичен контрол" в ХЕИ-Разград съобщили, че досега петимата, които са имали достъп до склада са в добро здравословно състояние и не проявяват симптоми на болестта. Общо осем са контактните, които ще бъдат под лекарско наблюдение, като половината от тях профилактично ще вземат и антибиотици.
Междувременно бе съобщено, че други две заразени с антракс животни, заклани от двамата, са били продадени на кланица "Оливия" в Силистра и цех за животинска храна в Дулово. В Силистренска област не е изкупувано, продавано или преработвано заразено с антракс месо, уточни по-късно шефът на регионалната ветеринарно-медицинска служба. Собственикът на фирма "Оливия" също категорично отрече да е купувал заразено месо, тъй като по принцип фирмата купувала не месо, а животни, и то само със съответен документ от ветеринарните власти, предаде по-късно БНР.
Според информацията в днешната преса Н.Хюсеин и Н.Адем са нелицензирани търговци на едър и дребен рогат добитък, които купили едно теле и две крави, заклали ги и ги продали.
Според информацията за кожната форма на болестта в Anthrax.hit.bg най-често (в около 95%) антраксната инфекция прониква през раничка или ожулвания по кожата, например при работа със заразена вълна, кожи, козина от заразени животни (специално козина от кози). Кожната инфекция започва като проминираща сърбяща пъпчица, наподобяваща ухапване от насекомо. След около ден-два се развива във везикула, а впоследствие - в безболезнена язва, с големина 1-3 см в диаметър, с характерна черна некротична област в средата. Около 20% от нелекуваните случаи на кожен антракс завършват със смърт.
Виж още: Огнищата на антракс по животните в България за периода 1993-2001 г. (по данни на Националната ветеринарно медицинска служба)
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!