Н яма опасност мазутното петно, което плува по Дунав, да повреди охладителната система на АЕЦ "Козлодуй". Късно снощи бяха направени специални заграждения пред канала на централата.
Оттам увериха, че разливът няма да затрудни работата им, тъй като
помпите черпят вода от по-голяма дълбочина
Попадането на петролен продукт в охладителните системи на централата може да е опасно заради високите температури на циркулиращата вода и да доведе до възпламеняване, обясниха специалисти.
Разливът се разби на части и е над 100 км по територията на българския участък на Дунав. Петната са с дебелина около 5-10 милиметра и плътност 50%.
Замърсени води продължават да навлизат в България по реката при село Куделин на километър 845, съобщи говорителят на "Гражданска защита" във Видин Християн Кирилов.
Патрули на Регионална гранична служба във Видин продължават
денонощното наблюдение на устието на река Тимок
Все още няма официална информация от граничните служби на Сърбия и Румъния за причините на замърсяването. Няма данни за промишлена авария от държавите по горното течение на Дунав.
По неофициална информация източникът на замърсяването се намира в 18-километровия участък между хидровъзел "Железни врата" и устието на река Тимок, съобщи кметът на Видин Иван Ценов.
Два са вариантите - рафинерията в Панчево, която е разположена на Тимок, или нефтопреработвателната мощност в Прахово, която е на сръбска територия.
Сръбските власти официално отричат
източникът на замърсяването да е на тяхна територия.
В българския участък на река Дунав няма подходяща техника, която може да събере нефтеното петно, каза кап. Георги Иванов от Морска администрация в Русе.
Разливът е от мазут, който ще запуши охладителната система на нефтосъбирачите. Това стана ясно от заседанието свикано от областния управител на Русе Мария Димова за ограничаване на последиците от замърсяването.
Най-удачният начин за реагиране в подобна ситуация е петното да се изтласка с нефтосъбирач в островната група при остров Палец под Свищов и да се събере с лопати заедно с почвата. Това е най-тесният участък на реката, предаде "Дарик радио". Нефтосъбирач вече е тръгнал натам.
Параходство "Българско речно плаване" отказа
да съдейства с техника, защото има неизплатени 500 хиляди лв. от правителствената комисия за защита на населението при бедствия и аварии. Парите са изразходвани от частното дружество при разбиването на ледохода през зимните месеци.
Ако се пристъпи към събирането на нефтения разлив може да се стигне до
спиране на корабоплаването за 24 часа
Министър Джевдет Чакъров разпореди проверки за установяване на замърсяването на бреговата ивица на Дунав. Те трябва да опишат какви площи са замърсени, с какви размери, дали замърсяването е върху почва или пясък, има ли засегнати защитени територии.
"Това, което се събере от бреговата ивица - нефтопродукти и почва (или пясък) - изкопаните земни маси, е
опасен отпадък
Затова трябва да се търсят подходящи депа за временно съхранение и последващо унищожаване", обясниха от екоминистерството.
Няма непосредствена опасност за живота и здравето на населението по поречието на река Дунав, успокоиха от Министерството на държавната политика при бедствията и авариите (МДПБА).
Всички кметове на населени места на Дунава са уведомени да следят за спазване на указанията при използването на водата от реката.
В голяма част от дунавските общини забраниха риболова и ползването на реката за битови и промишлени нужди. В Русе забраната важи и за водопой. Вчера "Гражданска защита" издаде указания, с които ограничи пиенето и използването на водата.
Рибари от Лом обаче заявиха, че
няма да се откажат от улова
на риба, тъй като нефтопродуктите не били опасни за нея.
Няма основание да се ограничи риболовът във водите след замърсяването, обясни междувременно Милен Методиев, началник отдел "Териториално звено по рибарство и аквакултури" към Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури във Видин.
Досега няма открита мъртва риба
Инспекторите от служба "Румънски води" Мехединци са забелязали вчера около обяд при километър 855 на река Дунав замърсяване с петролни продукти, пише днес вестник "Ромъния либера". Незабавно е извършена проверка на ВЕЦ "Железни врата" II и е установено, че централата не е причина за замърсяването.
Изданието посочва, че нефтено петно с голяма гъстота е било забелязано в българския участък на реката. Според българските власти петното се е образувало в сръбския участък на Дунав.
Румънското министерство на околната среда поиска среща със сръбски експерти, за да бъде установен източника на замърсяванетo, предаде Медиафакс.
Сръбски инспектори започнаха да анализират пробите от петното, съобщи междувременно за Ройтерс началникът на сръбската дирекция по водите Душан Добричич.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!