Изненада обаче отличието за режисура, което вместо у Мартин Скорсезе, многократно пренебрегван досега в тази категория, бе присъдено на 74-годишния Клинт Ийстуд, най-възрастния лауреат досега.
С петте си номинации и нито една победа досега Скорсезе се изравни с други свои знаменити колеги като Алфред Хичкок и Робърт Олтман, коментират световните агенции.
Все пак крайното съотношение между двата филма е 4:5 статуетки в полза на "Авиаторът", който "осребри" номинациите си за монтаж, сценография, костюми, операторска работа (Робърт Ричардсън) и второстепенна женска роля (Кейт Бланшет като кинозвездата Катрин Хепбърн).
"Million Dollar Baby" обаче получи повече награди в основните категории, вкл. за главна женска роля (втори "Оскар" за младата Хилари Суонк след "Момчетата не плачат" преди пет години) и за поддържаща мъжка роля на ветерана Морган Фрийман, когото всички присъстващи на церемонията в "Кодак тиътър" почетоха със ставане на крака.
Чернокож спечели и при актьорите в главни роли - фаворитът Джейми Фокс с превъплъщението си като легендарния незрящ певец Рей Чарлз, починал миналата година, но удостоен тези дни с осем "Грами" заради последния си албум.
При анимационните ленти "Феноменалните" на "Пиксар" се пребори с "Шрек-2" и "История с акули" на "Дриймуъркс".
"Born Into Brothels", разказващ за децата в бордеите на Калкута и експерименталното им обучение по фотография, беше определен за най-добър при документалните филми, а сред конкурентите му беше "SuperSize Me", в чийто екип има и българи.
Една от коментираните теми след церемонията беше необичайното съвпадение, че два от най-добрите филма разглеждат проблема за доброволната смърт (евтаназията) на герои инвалиди.
Испанският "Морето в мен" на реж. Алехандро Аменабар (на "София филм фест 2005" и като "Навътре в морето"), е създаден по действителен случай и стана безапелационен победител при чуждоезичните филми.
Подобно развитие има и сюжетът на "Million Dollar Baby", но то не бе афиширано предварително, за да не се развали изненадата на зрителите - и все пак предизвика скандали доколко е морален изборът на героинята.
Почетният "Оскар" бе присъден на режисьора Сидни Лъмет, сред чиито най-известни филми са "12 разгневени мъже" и "Серпико".
Приказната екранизация за Лемъни Сникет "A Series Of Unfortunate Events", в която външността Джим Кери е променена до неузнаваемост, логично получи "Оскар" за грим.
Като най-добра бе отличена музиката на Ян Кашмарек към биографичния филм за детския писател Джеймс Матю Бари "Finding Neverland", а за песен от филм №1 беше обявена "Al Otro Lado Del Río" от "Мотоциклетни дневници", изпълнена на церемонията от китариста Карлос Сантана и актьора Антонио Бандерас, който е пял ролята на Че Гевара в киномюзикъла "Евита".
Комедията "Sideways" (Отбивки) донесе наградата за адаптиран сценарий на режисьора Алекс Пейн и Джим Тейлър, а Чарли Кауфман най-сетне триумфира като автор на оригинален сценарий за "Блясъкът на чистия ум", след предишните си номинации за "Адаптация" и "Да бъдеш Джон Малкович".
Зрителните ефекти в "Спайдърмен-2" са били по-добри, отколкото в "Хари Потър и затворникът от Азкабан", реши още киноакадемията.
Водещ на церемонията снощи за първи път беше тъмнокожият комик Крис Рок, който не пропусна да се пошегува с големите губещи при номинациите - "9/11 по Фаренхайт" и "Страсти Христови", както и с US президента Джордж Буш.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!