М акедония остана без ток в продължение на два часа вчера следобяд. За няколко часа спря токът и в съседните на Македония страни с изключение на България, пише македонският "Утрински вестник".
Сривът на електроенергийната система на Македония е станал, тъй като Гърция е изтеглила от Сърбия по-голямо количество ток, което е предизвикало верижно изключване на националните системи за електроснабдяване в Черна гора, Косово, Македония, Албания и Гърция.
България се е спасила от енергиен колапс благодарение на навременното включване на резервните мощности. Говорителят на МЕПСО (Македонската електропреносна система - оператор) Слободан Содич потвърди, че виновникът за електрическия колапс в региона е Гърция.
Той обясни, че поради рязкото повишаване на потреблението на ток в Гърция е станало теглене на по-голямо количество електроенергия и се е стигнало до срив на един от двата далекопровода, по които Гърция тегли ток от Сърбия.
Първоначално от системата е изпаднал далекопроводът Петрич-Солун, което довело до изпадане от системата на далекопровода Ниш-Косово Поле-Скопие-Солун.
С цел защита на Македония бяхме принудени да изключим всички наши енергийни мощности, обясни говорителят на МЕПСО.
Двучасовото спиране на тока точно в деня, в който в Македония беше регистрирана рекордната температура от 43 градуса, доведе до цялостно парализиране на живота.
Мнозина преживяха драматични моменти като например тези, които останаха в спрелите асансьори, предаде БГНЕС.
Проблеми имаше за търговците, напълно спряна беше фиксираната телефония, големи проблеми имаше в мобилната мрежа.
На кръстовищата настъпи пълно объркване поради изключването на светофарите.
Големи бяха проблемите в икономиката, като щетите от аварията тепърва ще се оценяват.
Инцидентът стана повод и за политически маневри - Сърбия предлага изграждане на далекопровод към Македония за укрепване на енергийната стабилност на страната.
Това обаче трябва да стане в замяна на подкрепа от страна на Македония, заяви сръбският вицепремиер Божидар Джелич след разговорите си в Скопие с македонския премиер Никола Груевски.
Македония е начело на списъка на приятелите на Сърбия и ние търсим подкрепа от нашия традиционен приятел за запазване на териториалната цялост на Сърбия по отношение решаването на въпроса за Косово, отбелязва той.
"Македония проявява разбиране за ситуацията, в която се намира Сърбия, но косовският въпрос е сложен и не е нашата страна онази, която ще вземе решение за него.
Ние желаем добри отношения и със Сърбия, но и с временните власти в Косово и затова ще реагираме в съответствие с интересите на Македония и на региона", дипломатично отговори Груевски.
Той призова Джелич сръбската и косовската страна да постигнат споразумение с помощта на ООН.
Другото обещание от страна на Сърбия е двете страни да бъдат свързани с магистрала до 2011 г., има и възможности за инвестиране на сръбска банка с международни капитали в Македония.
Македонският премиер Груевски остана въздържан по отношение на изявленията на госта и подчертавайки, че за Македония ще бъдат важни инвестициите от Сърбия.
Той допълни, че е поискал от Джелич подкрепа в спора между Македонската православна църква и Сръбската православна църква.
Същевременно, Румъния постави вчера два рекорда - за най-голямо потребление на електроенергия в летния сезон и за най-висока температура, измерена някога през юли в съвременната история на северната ни съседка, отбелязва днес вестник "Адевърул".
Само в Букурещ потреблението на електроенергия е нараснало с 50% спрямо средните нива, което е най-високото равнище, регистрирано някога в историята на Румъния, съобщи министърът на икономиката и финансите Варужан Восганян.
Нарасналото потребление беше причина за срив в електрозахранването на румънската столица.
Восганян допълни, че е възможно да се наложи извършване на контролирано спиране на тока в определени периоди.
Той не изключи и възможността за спиране на първи блок на АЕЦ "Черна вода", ако не завали в скоро време и се констатира недостиг на вода за охлаждане на реактора.
Другият рекорд на Румъния от вчера е температурен. В Калафат беше измерена температура от 44,1 градуса по Целзий, което надмина досегашната най-висока температура, измервана някога през юли в Румъния от 43,5 градуса.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!