Видинските комплексите "Христо Ботев", "Левски", "Бонония", квартал Акджамия и южната промишлена зона вече са на метър, метър и половина под нивото на река Дунав, което днес е 798 см.
Това съобщи инж. Анатоли Цанов, старши инспектор в "Гражданската защита", цитиран от Българското национално радио (БНР).
Очаква се нивото на река Дунав при Видин да се покачи през следващите дни с 15-20 см, каза Цанов.
Прогнозните количества вода, които се очакват да бъдат изпуснати от хидротехническите съоръжения през следващите дни, е от 11 400 кубически метра за секунда до 12 хил. кубически метра на 6 март.
При тези количества вода се очаква нивото на река Дунав да се повиши с 15-20 см, но няма да се стигне до въвеждане на втори етап от аварийния план при високи води на Дунав.
В защитните съоръжения на Видин при Дунав има три слаби места
и общината има готовност те да бъдат укрепени при високо ниво на реката. Едното от тях - на градския плаж при крепостта "Баба Вида" вече бе затворено. На останалите места общината има готовност те да бъдат затворени с инертни материали и пясък, ако нивото на Дунав се повиши, каза зам.-кметът на града Митко Велков.
Община Брегово все още е в бедствено положение, въпреки че
нивото на река Тимок се е понижило
с около половин метър, а между двете диги разливът е слязъл с 20 см., след като вчера беше разрушена част от основното съоръжение.
Екипи на "Гражданската защита" и пожарната днес отводняват достъпните места.
Химичният анализ на пробите от питейната вода в Брегово показва, че няма отклонения от нормите.
Скоростта на движение по главния път към София в участъка преди село Арчар е ограничена до 60 километра в час поради покачване нивото на река Дунав и
появилите се подпочвени води край пътя,
съобщи директорът на областното пътно управление Павел Драганов.
Остава в сила въведеният първи етап от аварийния план за действие при високи води на Дунав. Според него започва денонощно наблюдение на защитните съоръжения по поречието и отводняване на залетите площи. Втори етап ще бъде въведен при ниво на реката от 850 см.
Нивото на реката при Лом е без промяна
от сутринта досега - 801 см, съобщиха от хидрометеорологичната станция в града.
Нивото остава високо и "Гражданска защита" продължава да бъде във втора степен на готовност за действие - денонощно наблюдение, уточниха от дирекцията.
По поречие на Дунав в района са разположени наблюдателни постове, които следят за изменението на водното ниво и за евентуални пробойни в дигите.
Засега защитните съоръжения издържат напора на водата и няма опасност от заливане на селища, инфраструктура и обработваеми земи в този участък на Дунав, заявиха от "Гражданска защита".
Отводнителните помпени станции при селата Орсоя и Долни Цибър работят на пълна мощност и изпомпват в Дунав високите подпочвени води, които се появяват зад дигите. Няма опасност от заливане на помпената станция при село Добри дол, която снабдява с питейна вода Лом.
Общината и "Гражданска защита" имат готовност да изградят временна защитна дига в района на пристанището, ако реката премине нивото от 820 см, съобщиха от местната администрация. Елементите за дигата - бетонни блокове и инертни материали, са складирани в пристанището.
На 13 април 2006 г. бе отбелязан рекорд в нивото р. Дунав при Лом, което достигна 985 см.
Вижте подробна прогноза за времето на Sinoptik.bg.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!