"Софийска вода" АД ще предложи на Държавната комисия по енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) цена на кубичен метър вода между 0,90 и 1,10 лв. без ДДС, заяви главният секретар на дружеството Иван Иванов.
Цената е изчислена при инвестиции в размер на 80 млн. лв за следващите две години. Новото предложение за увеличението е с 10 ст. по-ниско от цената, която "Софийска вода" поиска с бизнес плана си и ДКЕВР върна за доработване.
Иванов не изключва обаче комисията да удовлетвори първоначалното искане на дружеството и поскъпването на водата да бъде със 70%.
Това означава, че догодина водата може да струва 1,20 лв. без ДДС за кубичен метър.
Иванов коментира още, че с предложената цена София ще остане в групата на градове с най-ниски ценови равнища.
Ако до края на годината не започне усвояване на средства по програма ИСПА за развитие на ВиК мрежата, още през 2007 г. цената на водата в столицата може да достигне 3 лв. за кубичен метър, прогнозира главният секретар на "Софийска вода".
Загубите на вода за първите 10 месеца на годината в София са намалели с 15% в сравнение със същия период миналата година, обяви директорът по експлоатацията в "Софийска вода" АД Георги Файтонджиев.
От януари до октомври са използвани и 29 млн. куб.м по-малко вода от язовир "Искър", добави той.
За пет години са подменени 220 км от общо 4100 км водопроводи, заяви Файтонджиев и уточни, че дружеството използва ремонтите на улиците, извършвани от столичната община, за да подмени и водопроводната инсталация.
От "Софийска вода" отбелязаха, че столицата ще влезе в ЕС със една от най-чистите питейни води.
Водата, пристигаща от язовир "Искър" и от Рилския водопровод, се обработва механично и химически, като на изхода на пречиствателните станции в Панчарево и Бистрица се следи стриктно за нивото на остатъчен хлор.
На всеки два часа се взимат проби от "суровата" и пречистената вода, а качеството й се следи в 78 пункта на територията на града.
Мътност и цвят на водата могат да се появят заради остаряла сградна инсталация, каза Олга Кавалджиева, началник на Централната химико-бактериологична лаборатория. По думите й до водомера на сградата водата навсякъде в столицата е с еднакви показатели.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!