"Розови времена благодарение на скъпото розово масло" - под това заглавие австрийският в. "Ди пресе" публикува материал за производството на розово масло и водещата позиция на България в този бранш, информира Българската редакция на радио "Дойче веле".
България е малка, но поне в едно отношение тази балканска държава е световна сила, а именно - в производството на розово масло, отбелязва изданието и разказва:
"В сърцето на страната между Карлово и Казанлък е разположена 60-километровата Розова долина. Тук са розовите плантации с маслодайната Дамаскинска роза.
Подобни розови плантации има само в Индия и Китай, казва директорът на Института по розата в Казанлък Недко Недков. В лабораториите на този държавен институт всичко се върти около царицата на цветята.
Цветовете на розата Дамаскин са дребни, едва се забелязват. Три седмици са необходими, за да се съберат на ръка.
За 1,5 кг розово масло са необходими над 2 млн. розови цвята. На ден берачите събират до 30 кг цвят.
Розовата беритба не е лека. Берачите трябва да започнат работа още в зори, преди да е изгряло слънцето, когато розовият цвят е още окъпан от роса и концентрацията на розово масло в него е най-висока.
Стотици хиляди берачи участват в прибирането на реколтата, както е било векове наред, и днес това са главно жени от околните селища.
Първите рози са пренесени на територията на днешна България от Анадолия преди повече от 300 години. Преди столетие, когато е създаден Институтът по розата, българското производство на розово масло процъфтява.
България има 9000 хектара розови полета, годишно се произвеждат между 3000 и 6000 кг розово масло. Впоследствие обаче значението на производството на розово масло намалява.
Световната икономическа криза, Втората световна война, епохата на комунизма и главно икономическият срив на страната през 1989 г. не се отразяват добре на розовия сектор.
Докато през 80-те години делът на България в световното производство на розово масло е 70%, през 90-те години спада на 30%.
Най-ниската точка в развитието е около 2000 г., когато се произвеждат само
600 литра.
От пет години секторът се развива много добре, казва директорът на института Недков. Миналата година са произведени 1500 кг розово масло, за тази се очаква рекорден резултат от 2500 кг.
Разширени са и розовите полета - от 1500 хектара в патовата ситуация до 3500 хектара днес. Успехът се дължи главно на приватизацията на селскостопанските кооперативи.
Новите собственици също се обединяват в един вид кооперативи, за да постигнат по-голяма ефективност, макар че думата "кооператив" в България е натоварена с отрицателни представи от времето на тоталитаризма.
В рамките на предприсъединителната програма САПАРД Европейският съюз е отпуснал доста средства за българската розова индустрия. С други думи, производството ще продължи да се разраства.
За да даде реколта розовият храст, са необходими няколко години. Освен това от година на година качеството на розовото масло се подобрява.
Добиваното чрез дестилация скъпо розово масло се доставя на парфюмерийни производители в целия свят, например на концерни като "Диор".
Цените на българското розово масло на световния пазар са от порядъка на 4000 евро/кг. Други страни производителки като Мароко, Иран и Турция могат само да мечтаят за подобни цени.
Цялото българско производство отива за други страни - Франция, САЩ,
Великобритания и арабските страни, обяснява директорът на института Недков.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!