"Последно: само 6 червени замове маха Станишев", съобщава "24 часа". Групата на заместник-министрите, които ще бъдат отстранени според договорката в коалицията за орязване на втория етаж на властта, все повече изтънява.
Това стана ясно след вчерашното заседание на ИБ на БСП. На него било уточнено, че левите ще се разделят с шестима свои. Толкова ще махне и НДСВ, обяви заместник-председателят на партията Милен Велчев. От ДПС обявяват, че техните ще са между един и трима, като засега е сигурен само единият.
Така общата бройка става 13, а на предишното заседание на червеното бюро бе посочено, че тя ще е 17. 20% ще бъде намален броят на заместник-министрите и с 25% на заместник областните управители. Само това каза премиерът Сергей Станишев на излизане от "Позитано" 20 и потвърди, че подробности ще има след заседанието на МС днес.
"Жълтите замове се кълнат в лоялност", отбелязва "Труд". Декларация за лоялност кам НДСВ и лидера му Симеон Сакскобургготски са подписали вчера жълтите заместник-министри, които запазват постовете си.
Те са били привикани на "Врабча" 23 и инструктирани да работят здраво за партията си през последната година на мандата. Секретарят на НДСВ Илчо Дуганов и шефът на царските депутати Пламен Моллов ясно им дали да разберат, че остават, но "оцеляването" им е "предпоследно", така че много внимателно да си помислят как могат да са полезни на партията.
"Поне 22-ма заместник-областни са аут", изчислява "Труд". Поне 22-ма заместник областни управители ще бъдат освободени или ще бъдат съкратени бройките им. Това сочат информации от цялата страна.
В партийните схеми може да влезе и смяната на двама губернатори: на Враца - д-р Антонио Георгиев, и на Монтана - Тодор Върбанов. И двамата са от квотата на НДСВ.
Промените се очертават да бъдат заради партийни сметки. Сега 28-те управители са с общо 94-ма заместници. Очаква се на местата, където има по четирима заместници, щатовете да бъдат редуцирани до трима.
"По празниците ще станат ясни промените в МВР", посочва "Класа". Не мисля, че два дни са достатъчни за постигането на капацитета за реформа в МВР. Така отговори вчера на брифинг в МВР вътрешният министър Михаил Миков на въпрос, свързан с кадровите промени във ведомството му.
"В парламента съм доказал, че умея да набирам съюзници", добави още Миков. Той обяви, че вратата за влизане в екипа на МВР ще бъде отворена за всеки, който може да се справи с предизвикателството. "По празниците ще чуете имената на тези хора", допълни министърът.
"Новият военен министър прави ревизия и спира заменките", информира "Новинар". В навечерието на армейския празник Гергьовден новият министър на отбраната Николай Цонев нареди да се проведат проверки на всички структури на военното ведомство.
Това съобщиха вчера от Министерството на отбраната. Освен това министърът спира всички замени на имоти, собственост на подчиненото му министерство.
"Операция "Чисти ръце" за целия сектор за сигурност", е анализът в "Монитор". Посочва се, че сигурността е най-дефицитната услуга, която държавата предоставя на гражданите си. България е силно зависима от страни извън НАТО и ЕС, включително в отбраната.
Липсата на резерв на армията, гвaрдия, отсъствието на видим за гражданите план за мобилизация на националните ресурси при рискове води до извода, че териториалната ни цялост е изцяло оставена на НАТО, където ние сме все по-ограничен член поради липсата на експедиционни сили и ясни позиции по сигурността и бъдещето на Алианса.
"Задава се кампания на неуверените", коментира "Труд". Анализира се как биха отговорили партийните централи на въпроса "Ако изборите бяха днес..." БСП е разтревожена от евентуален нов провал, но и няма алтернативен проект за запазване на властта.
Премиерът Сергей Станишев се опитва да печели време. Той обаче все още възприема като по-съществен риск противоречията в партийния му тил, отколкото европейските критики.
ДПС размести фигури и спечели нови позиции, използвайки слабостта на коалиционните си партньори. В движението сериозно мислят как да не се окажат в опозиция при следващото управление.
В НДСВ предизборните идеи на жълтите засега са мъгляви. На ДСБ и СДС предстои да възвърнат доверието на избирателите си и да се позиционират устойчиво спрямо ГЕРБ.
Твърдостта на БНД не й гарантира коалиционно участие следващото Народно събрание. Заявката на "Атака" да напусне парламента следва очакванията на нейните избиратели и може да й осигури тяхната подкрепа.
Стремежът на ГЕРБ да състави самостоятелно правителство е разбираем, но не и достатъчен за извоюване на убедително и устойчиво мнозинство.
"ДПС трябва да излезе в политическа почивка", смята Красимир Каракачанов, лидер на ВМРО.
В интервю за "Класа" той заявява, че когато се правят ремонти на кабинета година преди изборите, те никога не са били удачни. А предсрочни избори няма да има, тъй като нито един от участниците в тройната коалиция няма такива намерения.
Каракачанов отрича, че ВМРО ще участва под каквато и да е форма в коалиция с ДПС. По-скоро е възможно партньорство с формация като ЛИДЕР, която поставя на преден план проблемите, които стоят пред активните хора.
ДПС трябва да излезе в политическа почивка, защото преяждането с власт не е полезно и създава напрежение в обществото.
"В първи клас на 6 г.? Нямам намерение", е озаглавено интервюто в "24 часа" с просветния министър доц. Даниел Вълчев.
Той заявява: "Заставам зад всеки директор и педагогически съвет, които налагат строги, но справедливи наказания на ученици, грубо неспазващи училищните правила. Нещо повече - призовавам към стриктното им и строго налагане.
Според мен проблемът не е в търсенето на все по-тежки санкции, а в това, че се нуждаем от по-ясно разписани права и задължения на ученици, учители и родители и по-разгъната система от санкции за всички участници в образователния процес.
Основното е да се осъществява системно въздействие върху детето, което има проблеми с дисциплината или с учебния материал, а за това е необходимо то да стои допълнително време в училище."
"Вдигайте заплатите, да не наемате извънземни", приканя Хасан Адемов, председател на комисията по труда и социалната политика към парламента.
В интервю за "Труд" той посочва, че от една страна водим предпазлива фискална политика, за да не се наруши икономическата стабилност. От друга - има огромни очаквания в обществото за увеличаване на доходите. От трета е страхът от проинфлационното харчене.
Между тези три полюса трябва да се търсат резерви за увеличаване на доходите. Затова Адемов се надява синдикати и работодатели да намерят вярната формула за по-висок ръст на заплатите и в частните фирми.
Сега работодателите си правят сметка да внесат евтина работна сила и да направят тук дъмпинг на пазара на труда. Мисля, че тези сметки ще им излязат криви и вече обмисляме мерки срещу тях, предупреждава народният представител.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!