"Задачата на управлението на НДСВ и на ДПС е не да уреди своите хора, а да сложи още нещо на трапезата на България", определи смисълът на сегашния коалиционен модел на управление на страната Ахмед Доган. Той анализира слабостите и постиженията през последната година и половина.
В сферата на законодателството трябва да се поощрява всичко, което води до икономически растеж и да се отстранява това, което му пречи. В изпълнителната власт да се работи за подобряване на стандарта на живот на хората. Основен акцент Ахмед Доган постави върху нуждата от преформулиране на практична инвестиционна политика, усвояване на средствата от предприсъединителните фондове и да се подготвим с концепция за своя българска ниша в европейското икономическо пространство за момента на приемането ни в ЕС.
Той постави и въпроса за актуализиране на икономическата програма на правителството. Доган говори за преодоляване на инерцията на приемствеността и че всеки, който пречи за реализиране на целите на България, трябва да бъде отстраняван, независимо от партийната си принадлежност. Той лансира идеята за специализирането на България в екоземеделието и алтернативния туризъм като сфери, в които сме доказано конкурентноспособни на европейския пазар.
Ахмед Доган отрече необходимостта от предсрочни парламентарни избори.
Около 1084 са делегатите, които участват във форума. Над 300 гости са поканени на двудневната конференция на ДПС, сред които премиерът, коалиционният партньор НДСВ и представители на парламентарни и извънпарламентарни партии. Сред гостите на конференцията са и дипломати, представители на ръководството на Европейската либерал-демократична партия, на Либералния интернационал, представители на Европейски политически формации и партии на съседни държави. За форума пристигна и лидерът на "Партията на верния път" Мехмед Агар.
84 от делегатите на конференцията са членове на ДПС от Турция. Конференцията ще приеме програмна декларация за действията на партията до 2007 г. или до реалното присъединяване на страната към ЕС.
Министър-председателя Симеон Сакскобургготски подчерта на откриването на форума ролята на ДПС и на Ахмед Доган за реализиране на двата основни национални приоритета на България - интеграцията в НАТО и в ЕС.
"През всичките 13 години ДПС е било радетел на либералната политика в България, автор на уникални етнически модели на Балканите и гарант за спазване на демократичните принципи - свободни инициативи, зачитане на избора на всеки човек и свобода на словото. За първи път след парламентарните избори през 2001 г. ДПС е поканено да участва реално в управлението на страната и това е основание да кажем, че ДПС е в политически възход", каза в уводната си реч доайенът на ДПС Юнал Лютви.
Очакванията са в устава на движението да не бъдат направени сериозни поправки, след като на последното си заседание Централният съвет на партията реши, че не е нужна промяната, която предвиждаше областните председатели на партията да се избират от ръководството, а не от местните организации.
Мнозинството тогава реши, че ще се запази изборността на местните председатели. Изборът на ръководство и контролни органи на ДПС е насрочен за втория ден на конференцията. Очаква се в централния съвет на движението да бъдат избрани и етнически българи. Конференцията ще реши дали днес изборът на председател на партията ще бъде с явен или таен вот.
Акцент на конференцията на ДПС беше поставен и върху кризата в Ирак. Премиерът Сакскобурггостки заяви, че: "Това би бил най-нежеланият изход от кризата там. Освен останалите негативни последици от този краен вариант, той вероятно ще радикализира настроенията срещу Запада и в умерените ислямски държави и неминуемо ще предизвика ескалация на терористичните акции". Според него война срещу Багдад все още може да бъде избегната, а кризата да се разреши с мирни средства.
Вицепремиерът на Турция, който гостува на националната конференция на ДПС, заяви, че ако се наложи Турция да изпрати войска, то ще бъде само за сигурността на страната. Той припомни, че през 1991 г. по време на войната в Персийския залив, 500 000 души са влезли в Турция от съседен Ирак. Той уточни, че в момента се очаква броят им да достигне един милион.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!