Според западни дипломати обаче американските сухопътни сили рискуват изключително много, тъй като САЩ не са действали там от двасет години и не познават обстановката. Въпреки че ЦРУ активно подпомагаше антисъветската борба през 80-те, след изтеглянето на войските на СССР през 1989 г. региона напуснали и US разузнавачите.
Те (САЩ) нямат дори достатъчно кадри, говорещи местните езици пащо и дари, коментира пред "Поуст" един пакистански военен, който служи за свръзка между тамошното разузнаване и ЦРУ. Друг висш пакистански военен пък казва: "Ситуацията в Афганистан е толкова сложна, че се радвам, дето не сме военно ангажирани в кампанията."
Междувременно и САЩ, и централноазиатските републики изразяват притеснение, че Северният съюз не е оправдал надеждите им. В Пакистан например били особено разтревожени от ген. Мохамед Фахим, бивш афгански разузнавач, обучен от КГБ, който заел мястото на убития от камикадзе харизматичен военен лидер Ахмад Шах Масуд. Фахим поддържал тесни контакти с руснаците, които от своя страна осигурявали финансиране на Северния съюз и го снабдявали с оръжие. Във вторник командващият операцията на САЩ в Афганистан ген. Томи Франк се срещна с Фахим в Таджикистан, но после, на въпрос в тв интервю "до каква степен може да се има доверие на Северния съюз", отвърна: "Ами, не сме сигурни."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!