Т ази седмица започва обсъждане на контрола над химическите вещества в ЕС. Прословутият проект "Рийч" предвижда да бъдат тествани 30 хил. вещества, опасни за околната среда и здравето.
Проблема ще дискутират индустриалци и еколози.
Активна роля се очаква да вземе екологичната асоциация WWF. След тестове на кръвта на европейски парламентаристи тази екологична организация направи кръвни изследвания на семейства от 12 страни от Европа.
Резултатите са доста обезпокояващи.
Във всяко от семействата са представени три поколения. В кръвта на всеки от изследваните е търсено наличието на 107 химически вещества. При семейство Мерме от Франция е открито наличието на близо 30 елемента от този списък.
В това отношение семейството е представително за Франция. От тези 107 вещества в организма на майката на госпожа Мерме са открити 34 химически елемента, 26 са елементите в организма на самата госпожа Мерме и 31 в организма на сина й.
Това съвсем не е изненадващо. То доказва, че химическите вещества присъстват абсолютно навсякъде във времето и пространството.
Във времето, защото в организма на по-възрастните европейци, е открит ДДТ, пестицид забранен от години от ЕС. В пространството, защото в кръвта и на тримата изследвани французи са намерени следи от вещества, използвани за ограничаване щетите от огъня в сградите, от канапета, матраци, дрехи, както и от електрически и електронни материали, телевизори, компютри.
Това показва до каква степен нашето ежедневие е белязано от тези вещества, с които всички ние сме в контакт.
За някои от веществата се предполага, че са в основата на тежки заболявания като рака. За еколозите битката едва започва, въпреки демонстрираната ангажираност на европейските институции.
Едно ново германско списание предлага информация за лекарствата- добри, лоши, истински и фалшиви.
Редакцията на списанието в голямата си част е съставена от лекари. Те твърдят, че са независими от фармацевтичните компании.
Списанието прилича по-скоро на информационен бюлетин и се казва "Добри лекарства, лоши лекарства".
Германците неизбежно правят асоциация с един от най-популярните телевизионни сериали. Всъщност името е заимствано дословно от американско издание.
Идеята на списанието е да представи ефикасността на медикаментите, като същевременно смело публикува черен списък с 180 вещества, неоснователно включени в някои лекарства. Всичко това се прави за по-добрата информираност на пациентите.
Освен това се прави сравнение на цените на аспирина в различните аптеки. Разглежда се и проблема с хормоналните терапии, предлагани на жени в менопауза.
Оказва се, че изданието идва в помощ и на самите лекари, защото, може да звучи невероятно, но мнозина нямат достъп до най-новите сведения.
Прави впечатление, че доста от информациите за лекарствата са писани от фармацевтичните компании, които всъщност си правят реклама,
а на 12-те страници на списанието няма нито една реклама. Бюлетинът се финансира единствено от абонаменти.
Насочен е към широката общественост и към лекарите и струва само 3 евро.
През лятото бе проведена операция на НСБОП, при която бе открит склад за фалшиви лекарства в София. При операцията са иззети 10 хил. опаковки с беналгин. Тестовете на фалшивите хапчета показват, че при тях има активна съставка, но тя е в минимални количества.
Опасността за здравето на пациентите е в примесите.
Фалшиви лекарства дублират популярни и много употребявани медикаменти, разкри преди време Изпълнителната агенция по лекарствата. Копират се предимно български лекарства.
Последният случай, предаден на прокуратурата, е от 2002 г.
Фалшивите лекарства могат да бъдат разпознати по бледите цветове на опаковката за разлика от оригинала, както и по некачествения картон, от който е изработена опаковката.
Лекарствената агенция вече разполага с 18 служители, които трябва да проверяват над 4 500 аптеки в цялата страна.
Затова откриването на фалшиво лекарство по-често става случайно или по сигнал.
Фалшиви лекарства се появяват в аптеките, които купуват от случайни дистрибутори, твърдят самите фармацевти. Една от възможностите да проверите дали сте си купили фалшиво лекарство е, ако разтъркате надписа и той се размазва.
Засега най-надеждно средство в борбата срещу предлагането на фалшификати е поставянето на холограмни стикери.
Друг проблем за здравето на хората е продажбата на фалшиви лекарства под формата на хранителни добавки.
Голяма част от тези хапчета са отхвърлени от лекарствената агенция, но техните производители ги регистрират като хранителни добавки и така заобикалят закона за лекарствата.
Така например 15 вида хапчета, които съдържат гинко билоба, са получили отказ за регистрация от Изпълнителната агенция за лекарствата.
Галеновите форми като капки за нос, мехлеми, тинктури също си проправят път към пациентите заради по-ниските цени, но тяхното на пръв поглед безобидно съдържание може да се окаже вредно, смятат фармацевти.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!