С поред резултатите от ново изследване, публикувани в сп. "Geology", най-голямото масово унищожение на Земята вероятно е било причинено от отровен вулканичен газ, разказва Би Би Си.
Това бедствие от преди 250 млн. години, известно като Голямата смърт, е отнело живота на над 2/3 от влечугите и земноводните на планетата. От друга страна то е улеснило появата на динозаврите, за които се предполага, че са били пълновластни господари на Земята през следващите 185 млн. години.
Изследване на молекули от периода на Голямата смърт, запазени в скални пластове, хвърлят нова светлина върху тази мистериозна глобална катастрофа.
До днес учените са предполагали, че бедствието е било причинено или от сблъсък на планетата ни с астероид, или от масивно изригване на метан от дълбините на океана.
Знае се, че това масово унищожение в края на периода Перм съвпада с голямо вулканично изригване. То довело до изхвърляне на безпрецедентно количество базалтова лава, покрила обширни площи от територията на днешен Сибир. Тази лава е образувала вулканичните скали, осеяли обширна област около град Тура.
Днес анализът на уникална разновидност от молекули, открити в скали от планинската верига Доламит в Италия, хвърля светлина върху това вулканично изригване.
Молекулите са останки от полизахариди - големи структури, образувани на основата на захарта, които се срещат в растенията и почвата. Скалите, в които те са открити, някога са били на океанското дъно.
Химическият състав на скалите показва, че захарните молекули са били образувани на сушата - факт, който е в подкрепа на теорията, че те са се озовали под водата вследствие на голяма ерозия на почвата.
Авторите на материала в сп. "Geology" вярват, че вулканични газове от изригването са унищожили озоновия слой, което е довело до окисляване на сушата и океана и - вследствие от това - до загиване на растителността.
Според тях именно тази масова гибел на растенията е направила почвата неустойчива и е причинила свличането й в океана. Тези почвени отлагания в океана трябва да са блокирали притока на светлина и кислород.
Анализът на скалите разкрива още, че след т.нар. "криза на почвата", океанският живот също е бил унищожен, завършвайки глобалната катастрофа.
Причината за унищожението в края на Перм е изключително спорна - твърди д-р Марк Сефтън от Imperial College в Лондон, който е един от съавторите на публикацията в сп. "Geology".
Ние доказваме, че сухоземната екосистема е пострадала първа, пояснява ученият. Природата на събитието на сушата ни наведе на мисълта, че то трябва да е било предизвикано от нещо в атмосферата, разказва Сефтън.
Уникалните химически данни разкриват, че нещо внезапно и катастрофично трябва да се е случило именно на сушата, обяснява той.
Изследването е проведено от международен екип от специалисти от Великобритания, Холандия и САЩ.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!