Л ех Качински (LechKaczynski.pl) е новият президент на Полша, сочат окончателните резултати от балотажа в неделя, според които кметът на столицата Варшава получава 54% от гласовете, а неговият съперник Доналд Туск - 45%.
На втория тур на изборите пред урните са се явили 51% от гласоподавателите.
В ефира на полската обществена телевизия държавният глава Александър Квашневски (Prezydent.pl), чийто втори мандат изтича на 23 декември, пожела успех на своя приемник и подчерта, че върху него пада голямата отговорност за Полша.
Преди изборите действащият президент бе заявил, че макар на балотажа се срещат двама десни кандидати, ще гласува за Туск, защото предпочита умереността пред радикализма.
Качински има брат близнак - Ярослав, който можеше да стане министър-председател, но се отказа и номинира за премиер икономическия си съветник Кажимеж Марчинкевич.
Заради приликата си двамата братя избягват да се появяват на публични места заедно, но по-наблюдателните биха могли да ги различат по двете бенки на лицето на Лех - на бузата и на носа.
Полската политика навлезе в ерата на близнако-демокрацията - така френският в. "Либерасион" съобщава резултата, като заиграва с безпрецедентния факт, че страната ще бъде управлявана от двама братя близнаци, информира РФИ-България (RFI.bg).
Малко преди победата на Лех Качински неговият брат, който оглавява партията "Право и справедливост", събра най-много гласове на парламентарните избори.
"Г-н председател, мисията е изпълнена" - с тези думи Лех се обърна към брат си, обобщава "Льо Соар".
Стана реалност това, което доскоро звучеше като добра шега - въпреки че Ярослав Качински няма да стане премиер на страната, двамата близнаци ще разполагат с цялата изпълнителна власт в Полша, констатира вестникът.
Ако бъда избран за президент, брат ми ще стане най-могъщият човек в Полша, заяви Лех Качински преди няколко седмици. Това вече не е шега и всичко либерално, прогресивно и проевропейско в Полша е смаяно, коментира още изданието.
Два европейски вестника обаче изразяват своето разочарование от победата на консервативния кандидат, допълва Българската редакция на Би Би Си (BBC.bg). Пражкият "Хосподарске новини" съжалява за загубата на съперника на Качински.
"Европeйска, ориентирана към Запада и икономически либерална Полша отговаря на нашите интереси. Няма съмнение, че "Гражданска платформа" на Доналд Туск бе по-добрият вариант в това отношение", отбелязва вестникът.
"Партията на Качински е подкрепяна от консервативната провинция, от онези, които са се провалили. Те все пак предпочитат дясна коалиция вместо лявоцентристката опозиция, която се смята за слаба и ненадеждна.
В такъв случай нямаме друг избор, освен да пожелаем успех на правителството на Качински, както и на либералите, тъй като техните противници са отявлени популисти", заключава чешкият вестник.
Унгарският "Непсабадшаг" също не е доволен от победата на Качински, като го нарича "религиозен националист". Това издание обаче е на мнение, че залогът в тези избори не е висок.
"Конфликтът между двамата кандидати за президентския пост не е от съществено значение, защото техните две партии ще управляват заедно в коалиция. Освен това полският президент няма голяма власт и може да оказва влияние само на външната политика", обяснява вестникът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!