О т месец и половина доброволци от Българската национална асоциация на потребителите проверяват магазини, супермаркети и пазари за фалшиви биохрани.
Кампанията се извършва с подкрепата на Швейцарската агенция за развитие и сътрудничество, която повече от пет години работи с българските производители на чиста продукция.
Целта е потребителите сами да започнат да разпознават истинските биологични храни и да не купуват от некоректни производители и търговци, обясни председателят на асоциацията Богомил Николов.
Над 50 вида продукти с фалшиви етикети "био" и еко" засекли проверяващите от началото на август досега. Най-често се злоупотребява с означението "еко", което се отпечатва не само върху етикетите, но и върху капачките на буркани с мед, корнишони, царевица и други продукти.
Подобни нарушения са открити при 30 вида стоки. "Биопродукт" пък фигурирало върху опаковките на 10 стоки, сред които боб, леща, дори кисело мляко.
Подвеждащи за потребителите са и стоките на производители, в чиито фирмени наименования фигурират "еко" или "био".
Така стоки, които нямат нищо общо с истинските продукти, произведени по екологичен начин, се продават много по-скъпо и заблуждават клиентите, обясни Николов.
Затова от асоциацията са разпратили писма до всички 50 компании нарушители с искане да коригират етикетите. В случай на отказ потребителската организация ще сезира Комисията за защита на потребителите.
Глобите варират от 1000 до 25 хил. лв., но досега подобен контрол не е извършван и затова няма уличени нарушители. Стоките могат да бъдат изтегляни от пазара по разпореждане на контролните органи.
Биологичната продукция се отглежда върху почва, която не е обработвана с химикали в продължение на поне две години. Наторяването става само с естествени продукти или растителен компост. В борбата с вредителите не се използват пестициди и други химически средства, а се прилагат естествени като други насекоми.
Досега агроминистерството е акредитирало четири организации, които могат да издават сертификати на производителите. Те са одобрили 168 фермери, чиято продукция се продава в супермаркетите, обясни Стойко Апостолов, шеф на първата акредитирана организация "Биоселена".
Биопроизводството е скъпо и затова цените му са двойно по-високи. В ЕС за последните пет години това производство е нараснало с 20%.
Най-често се фалшифицират:
мед
консерви с корнишони
консерви с царевица
консерви с грах
леща
боб
оцет
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!