С илите на САЩ и на Ирак започнаха нова военна офанзива в Северен Ирак, чиято цел е да ликвидира остатъците от Ал Кайда и други сунитски бунтовници, съобщи АП, като се позовава на иракски служители.
Досега при операцията под кодовото название "Нова надежда" са задържани 84 заподозрени членове на Ал Кайда и сунитски бунтовнически милиции в Мосул и околните градове, заяви бригаден генерал Саид Ахмед ал Джибури.
Повечето от арестите са станали в Тал Абта, на 80 км западно от Мосул.
Претенции от сунитски араби и кюрди над спорни територии в северната провинция Ниневия предизвикаха сериозно насилие в района на провинциалната столица Мосул. Представители на САЩ определиха града като последното голямо градско полесражение във войната срещу бунтовниците, посочва АП.
Досега американските и иракските сили са предприемали многобройни операции в Мосул и други райони на север от Багдад, където нивото на насилие остава високо на фона на затишието в останалите части на страната.
Сегашната офанзива е предприета повече от година след като премиерът Нури ал Малики обеща "решителна" битка в Мосул срещу Ал Кайда в Ирак, припомня АП.
В комюнике на американското командване се казва, че целта на общата операция е да помогне на властите да възстановят основните услуги в града.
Само часове по-рано АП съобщи, че американската армия транспортира бойно оборудване през Йордания и Кувейт, изпробвайки възможни изходни маршрути преди изтеглянето от Ирак.
Конвоите, превозващи бронетранспортьори, оръжие и друго оборудване, са първите стъпки на Пентагона за решаването на огромната логистична задача, която предстои за транспортирането на огромния арсенал, струпан в Ирак за близо шест години. То е и част от по-широката оценка, разпоредена от Централното командване, за да се реши "кое може да бъде прехвърлено, подарено, продадено или изхвърлено", преди да започне пълномащабното изтегляне.
Иракско-американското споразумение, влязло в сила на 1 януари, предвижда американските войски да се изтеглят от иракските градове до 30 юни и напълно да напуснат страната до 2012 г., като темпото може и да се ускори, ако президентът Обама изпълни предизборното си обещание да върне войниците от Ирак до 16 месеца след встъпването си в длъжност.
Президентът на САЩ Барак Обама съвсем скоро ще обяви дали след изтеглянето им от Ирак американските войски ще бъдат прехвърлени в Афганистан. Това съобщи пред журналисти в Багдад говорителят на американската армия генерал Дейвид Пъркинс.
По последни данни на Пентагона в момента в Ирак са разположени 146 хил. войници, а в Афганистан - 38 хил.
Обама вече обяви, че до лятото ще бъдат изпратени още около 17 хил. войници в Афганистан.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!