Той избра "епичната разказвачка на женската душа, която със скептицизъм, плам и въображение изследва една разделена цивилизация", се съобщава в комюнике.
На 22 октомври Лесинг ще навърши 88 години. Тя е родена в Персия (днешен
Иран). Когато е на шест години семейството й заминава за британската колония Южна Родезия (днес Зимбабве) с надеждата да забогатее от царевица, тютюн и зърно.
Творчеството й е вдъхновено от живота и в Африка, детството, нейните социални и политически борби. Чести теми в романите й са конфликтите между различните култури, расовото неравенство, противоречието между личната съвест и общото благо.
Лесинг пише и фантастични романи с философска проблематика. В нейните книги извънземните пришълци са описани като божества, за което е критикувана от Брайън Олдис.
"Лятото преди мрака", един от най-силните романи на Дорис Лесинг, е единственият издаден на български през 1975 г. Превеждани са нейни разкази.
Нобеловата награда за литература е учредена през 1901 г. и се присъжда от Шведската академия по литература в Стокхолм. Първият й носител е френският поет Рьоне Сюли Прюдом. Между 1940 и 1943 г. няма отличени, а двама се отказват от приза - руският писател Борис Пастернак през 1958 г. и френският философ Жан-Пол Сартър - през 1964 г.
Уинстън Чърчил получава Нобеловата награда за литература през 1953 г. По това време е министър-председател на Великобритания. Сред лауреатите са Хенрик Сенкевич, Ърнест Хемингуей, Джон Стайнбек, Гюнтер Грас, Габриел Гарсия Маркес.
Миналата година отличието спечели турският автор Орхан Памук.
Тази година лауреатът получава 10 милиона шведски крони (около 1,54 млн. евро), които ще му бъдат връчени на 10 декември в Стокхолм.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!